recenzja książki

“Ucho na świat” Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie | Dźwiękowa widokówka

ucho-na-swiat-swidrakowie

(…) większość z nas ma niesamowite szczęście uczestniczenia w najwspanialszym koncercie, jakim jest muzyka otaczającego nas świata. Dostajemy bezpłatny długoletni abonament do najlepszej sali koncertowej.” [str.41-42]. Słowa Krzysztofa Hołowczyca, jednego ze swoistych bohaterów tej książki można by uznać za główne motto dla powyższego tytułu. Jest to niejako przedstawienie nam wspólnej części rozmów pary autorów ze znanymi (mniej lub bardziej) osobami z naszego polskiego podwórka.

“Ucho na świat” to zgrupowane wywiady z postaciami, które niekoniecznie żyją z muzyki. Pomysł Katarzyny i Krzysztofa Świdraków, by stworzyć dźwiękową widokówkę ze świata w postaci rozmów z podróżnikami, muzykami, sportowcem, aktorem czy dziennikarzami uważam za dość ciekawy. Książka ta tym samym otwiera nam oczy na kilka spraw. Niby rozmówcy zwracają uwagę na oczywistości, ale tak naprawdę nie wszyscy mamy czas, aby się nad tym dogłębnie zastanowić. “Ucho na świat” daje nam właśnie taką szansę.

Autorzy z całą pewnością chcieli czytelnikom przedstawić świat dźwięków jak najbardziej rzetelnie. Czasem jednak gorliwość może się okazać niezbyt dobrą sprawą. “Ucho na świat” to nie tylko zebranie światów widzianych oczyma Martyny Wojciechowskiej, Jerzego Stuhra, Czesława Mozila czy wspomnianego wyżej Krzysztofa Hołowczyca. To także krótkie informacje przekazywane “ustami” fizyka, antropologa kulturowego i historyka sztuki, powplatane między rozmowy. Nie powiem, znajduje się tutaj parę ciekawych informacji, ale jako humanistka podstawowe informacje techniczno-dźwiękowe uważam za całkowicie zbędne. Nie jestem przekonana, by pomysł na przekazanie aż takich podstaw był konieczny.

Trudno jednoznacznie ocenić tę pozycję. Same wywiady uważam za mocno nierówne. Powtarzają się te same pytania, odpowiedzi niekiedy są bardzo podobne. Autorzy zupełnie niepotrzebnie stosują irytujące wtrącenia. Poziom niejednego pytania także pozostawia wiele do życzenia, niarzadko przerywano wątek, by zacząć od zupełnie innej strony. Nieco przewrotnie to właśnie dyskusje z najmniej znanymi postaciami są najbardziej interesujące i rzeczowe. Pozytywnie zaskoczył mnie Czesław Mozil, a rozmowa z Bogusławem Kaczyńskim okazała się jedną z kilku perełek. Wspaniale jest odkrywać świat w słowach znanych postaci. Mamy wrażenie, że wiemy o nich wiele. A tutaj taka niespodzianka w postaci ciekawych anegdot, mocnych przemyśleń i wspaniałych wspomnień. Na niektóre sprawy w natłoku szumów pewnie nie zwróciliśmy uwagi. Mimo wszystko bardzo ciekawe doświadczenie czytelnicze.

Ucho na świat, Katarzyna & Krzysztof Świdrakowie, publicystyka, literatura podróżnicza, Carta Blanca, 2010, cykl Bieguny, 280 stron
Moja ocena: 6/10
2 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

2 Komentarze

 1. Książkowa fantazja
  05/09/2013 at 10:00 am

  Pierwsze słyszę, ale i też sobie odpuszczę :)Pozdrawiam 🙂

  • DżoanaKa
   05/09/2013 at 6:00 pm

   Mimo wszystko warto zajrzeć, bo nie tylko parę spraw można sobie uświadomić, ale nieźle się czasem ubawić. A czyta się szybko, bo to w końcu wywiady 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*