Sylwetka Audrey Hepburn: dokument “Niezwykłe kobiety”

źródło

Całkiem niedawno recenzowałam biografię Audrey, napisaną przez Donalda Spoto. Tekst był pretekstem do zaprezentowania sylwetki aktorki: kobiety niebanalnej, wrażliwej i delikatnej, która pragnęła tradycyjnego i ułożonego życia rodzinnego. Jej dzieciństwo nie było pod tym względem idealne. A II wojna światowa dodatkowo pokrzyżowała realizację jej największego marzenia.

Wczoraj Telewizja Polska wyemitowała dokument o aktorce. Obraz okazał się dobrą powtórką z przeczytanej uprzednio książki przedstawiającej życie aktorki. Trudno w nim jednocześnie znaleźć fakty, o których nie wspomniałby Spoto we wspomnianej biografii. Johanna Gibon – wedle swojej koncepcji – wybrała fakty i filmy, które uznała na najważniejsze w życiu aktorki.  Reżyserkę zapewne była ograniczona czasem dokumentu, dlatego – co mnie mocno zdziwiło – nawet nie wspomniano w nim o roli w Historii zakonnicy. A w mojej opinii to właśnie ta rola odbiła na Audrey największe piętno. I to właśnie na tej roli opierają się przyjaźnie, które pozwoliły starszej Hepburn iść drogą, którą wybrała. Oczywiście działalność charytatywna była także pewnego rodzaju oddaniem długu, który zaciągnęła za młodu. I to właśnie na tym reżyserka dokumentu skupiła swoją uwagę.

Donald Spoto Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

We Wspomnieniu Audrey Hepburn ukazuje nam się obraz aktorki, jej charakter. Zobaczy się jaka była i czego najbardziej od życia oczekiwała. Oraz jakie były jej priorytety. Gibon próbuje wytłumaczyć, na czym polegał fenomen kobiety tak odmiennej od współczesnych gwiazd kina.

źródło
źródło

W tym wypadku pozostanę jednak fanką spisanej biografii, która obrazuje dokładnie nie tylko to, co ukazuje dokument, ale także całe otoczenie Hepburn. Czytając biografię można wyobrazić sobie życie obok niej i przygotowania do kolejnych ról wraz z nią. Poznać można cały filmowy świat od kuchni, dzięki czemu można wejść jeszcze głębiej w jej tok myślenia. Lepiej zrozumieć jej poczynania i bardziej się z nią zżyć.

Podobnie jak Oczarowanie, dokument dobrze zapoznaje z trudami życia w czasie II wojny światowej. Owe czasy wywarły mocny wpływ na każdego. Audrey nie pozwoliły zrealizować marzenia o zostaniu tancerką. Jej rodzinę podejrzewano o sympatyzowanie z ideologią faszyzmu, a ona sama ledwo uszła z życiem podczas tych trudnych lat, gdy żywność była mocno reglamentowana. Działała także w podziemiu.

Dokument pozostaje dobrym wstępem do Oczarowania lub wybiórczym przypomnieniem. Dla fanów na pewno nie będzie stratą czasu. Tak, czy inaczej – warto zobaczyć.

Recenzja dokumentu na stronie rp.pl

Niezwykłe kobiety: wspomnienie Audrey Hepburn (Extraordinary Women. Audrey Hepburn), film dokumentalny, Wielka Brytania, 2012, reżyseria: Johanna Gibon

Similar Post

2 Comments

    1. A ja dla odmiany prawie o tym zapomniałam. A do tego było to emitowane tak późno w nocy, że oczy mi się na dokumencie zamykały. Pewnie powtórzą nie raz, obserwuj ramówkę TVP Kultura, bo tam są powtórki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *