recenzja książki

“Morderca bez twarzy” Henning Mankell | Morderstwo i uchodźcy | recenzja książki

recenzja-ksiazki-morderca-bez-twarzy

Można napisać powieść, która szybko stanie się nieaktualna, ale można także nakreślić historię, którą czytając po latach będzie można odnieść do współczesnych wydarzeń. I dokładnie to można powiedzieć o Mordercy bez twarzy Henninga Mankella.

brutalne morderstwo, prześladowania, nacjonalizm, uchodźcy, kryzys wieku średniego

Przerzucając kolejne strony tej opowieści o rozwiązywaniu zagadki niezwykle brutalnego morderstwa miałam wrażenie, że autor pisał tę książkę dokładnie w tej chwili. Fragmenty wyrwane z powieści mogłyby być wypowiedziami mijanych na ulicy ludzi.

Bywały momenty, że (…) odczuwał jakby rodzaj sympatii dla pewnych argumentów wrogich wobec imigrantów, które przywoływano w dyskusjach i w prasie podczas trwania tego procesu. Czy rząd i Urząd Imigracyjny naprawdę mają kontrolę nad tym, kto przyjeżdża do Szwecji? Kto jest uchodźcą, a kto szuka szczęścia? I czy w ogóle można czynić jakieś rozróżnienia? Jak długo można stosować zasady otwartej polityki imigracyjnej, nie wywołując chaosu? Czy w ogóle istnieje jakiś limit, ilu można ich przyjąć? (…) Stwierdził, że żywi ten sam niepokój i niechęć co większość ludzi. Niepokój przed nieznanym, przed obcymi.

Okrutne morderstwo

Wioska Lenarp (okolice Ystad; nie istnieje w rzeczywiści). Jest 8 stycznia 1990 roku. Jeszcze nie zaczęło świtać. Starszy pan wstaje wcześniej niż zwykle. Budzi go dziwne przeczucie, a może to podświadomość daje znać, że coś jest nie tak? Wstaje i zastanawia się, dlaczego koń u sąsiadów nie rży. Zdaje mu się, że ktoś woła o pomoc. Postanawia sprawdzić, co u sąsiadów-przyjaciół. Doznaje szokującego odkrycia. Mężczyzna leżał martwy, okrutnie okaleczony. Kobieta dogorywała z pętlą na szyi, przywiązana do krzesła. Sprawa zostaje przekazana Kurtowi Wallanderowi. Kobiecie przed śmiercią udaje się wypowiedzieć jedno słowo: zagraniczny. Pytania się mnożą, a zagadka staje się coraz bardziej zawiła. Kiedy szczegóły sprawy przedostają się do mediów w okolicy dodatkowo zaczynają się prześladowania imigrantów. Mnożą się pytania: w sprawę zamieszani są uchodźcy, czy rodzina? A może był to “zwykły” napad rabunkowy? Jeżeli tak, to skąd ta okrutna brutalność? Powiada się, że każdy skrywa w sobie jakąś tajemnicę, której nie zdradza absolutnie nikomu. Szybko okazuje się, że dokładnie tak było w tym przypadku…

skane, szwecja, miejsce akcji Mordercy bez twarzy
Skania w Szwecji – tam gdzieś toczy się akcja powieści

“Morderca bez twarzy”: kryminał policyjny

Henninga Mankella ocenia się jako mistrza kryminałów policyjnych. Nie bez przyczyny, bowiem Morderca bez twarzy jest powieścią rzeczową, dokładnie relacjonującą przebieg sprawy. Autor co prawda wplątuje w akcję wątki obyczajowe w postaci łamiącego się życia prywatnego Wallandera, przeżywającego kryzys wieku średniego. Jednak Mankell posługuje się językiem, który można by potraktować jako suchy, tak jakby jakby dokumentował rozwój sprawy.

Głównego bohatera – Kurta Wallandera – poznajemy, gdy już jest rozwiedziony, ale jeszcze ma nadzieję, że przeszłość wróci i da się ją poukładać. Nie dogaduje się z córką, nie najlepiej ma się także relacja z jego ojcem, u którego zaczynają pojawiać się oznaki sklerozy. Mimo problemów w życiu osobistym mężczyzna musi sprostać niezwykle trudnej sprawie, która spadła na barki policjanta i jego współpracowników. Jakby tego wszystkiego było mało, jako zastępca przebywającego na urlopie szefa musi także sprostać atakującym go mediom i telefonom z pogróżkami stosowanymi w stronę uchodźców znajdujących się w specjalnie dla nich przygotowanych ośrodkach.

Niepowtarzalna książka w swoim gatunku?

Niestety nie mogę stwierdzić (mimo dość aktualnego wątku  i ciekawie rozwijanej akcji), że powieść jest wybitna. Autor stosuje różne haki, na które czytelnik ma prawo się złapać, a do tego kieruje sprawę różnymi tropami. Raz jest przewidywalnie i czytanie nieco dłuży, innym razem jest na odwrót. Bohater nie jest bezbarwny, nie ma rozproszenia pomiędzy życiem prywatnym kilku osób. Dokładnie poznajemy tylko tę jedną osobę, powoli odkrywając czy rządzi się jego świat. Ale jednak czegoś tutaj brakuje. Tego czegoś, dzięki czemu od pozycji tej nie dałoby się oderwać. Na szczęście jest to dopiero pierwsza część cyklu i prawdopodobnie autor da jeszcze popis.

“Morderca bez twarzy”: Skandynawia zmienia się

Powieść Morderca bez twarzy można także potraktować jako nieco filozoficzne rozważania nad współczesnością i nad zachodzącymi w świecie zmianami. Życie toczy się swoim własnym tempem, ale świat mocno gna do przodu. Policjanci będący w średnim wieku nie czują się z tymi czasami oswojeni. Coś się zmienia i nic już nie będzie takie jak kiedyś. Nie będzie już prostych spraw. Podczas gdy kiedyś uciekało się z większych miast, by uniknąć „wymyślnych” przestępstw, teraz przestępcy ci odnajdują swoje miejsce w tych spokojniejszych dotąd miejscach. Niejeden z policjantów ma ochotę uciec przed nimi do Sztokholmu. Ale czy to coś da? Może lepiej się przystosować?

Ciekawi mnie co Henning Mankell zgotuje Kurtowi Wallanderowi w następnych tytułach cyklu. Jednak nie ma tej żyłki, którą cechuje twórczość Camilli Lackberg czy naszych rodzimych autorów takich jak Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz. Nie mam ochoty pędzić do księgarni czy biblioteki, by szybko przeczytać następną część. Może to zmieni się wraz głębszym poznaniem bohatera.

henning mankell autor Mordercy bez twarzy
Henning Mankell (1948 – 2015)

***

ksiazka morderca bez twarzy henning mankell
“Morderca bez twarzy” (Mördare utan ansikte)

książka morderca bez twarzy Henning Mankell

***
mbp zabrze
wydawnictwo wab grupa wydawnicza foksal
***
0 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*