Thriller chirurgiczną precyzją napisany

Czego można oczekiwać od dobrego powieści kryminalnej czy thrillera? Przede wszystkim powinno się sporo dziać. Dobrze jest poznać kilka punktów widzenia. Bohaterowie powinni być wyraziści, aby czytelnikowi pozwolono się z nim czy nimi zżyć. Jednak chyba najważniejszym aspektem są dokładne, szczegółowe, działające na wyobraźnię, a nawet szokujące opisy.

Dokładnie wszystko to co napisałam powyżej można powiedzieć o “Chirurgu”. Tess Gerritsen po mistrzowsku oddaje napięcie i atmosferę na ostrym dyżurze, a także w samym miejscu akcji.

„Boston przypominał o tej porze kipiący kocioł, pełen stłoczonych samochodów i podenerwowanych ludzi (…)” [s. 53]

Catherine jest chirurgiem w bostońskim szpitalu. W przeszłości, mieszkając w Savannah, przeżyła potężny dramat. Wyrwała się z rąk przestępcy, który ją uwięził i miał w planach sporo więcej. Kobieta jest jednak bardzo twardą osobą, wzięła się w garść. Po zastrzeleniu mężczyzny przeprowadziła się i starała żyć na nowo, choć w dusznej atmosferze strachu o swoją osobę. W Bostonie jednak szybko pojawia się duch Chirurga. Ktoś popełnia identyczne zbrodnie.

„Intruz przyniósł ze sobą wszystko, czego potrzebował. Taśmę klejącą, szmatę nasączoną chloroformem, zestaw narzędzi chirurgicznych. Był w pełni przygotowany. (…) Żyła dostatecznie długo, by wiedzieć, że umiera. (…)
A kiedy było po wszystkim, kiedy znieruchomiała, zostawiłeś nam wizytówkę. Złożyłeś starannie jej nocną koszulę i położyłeś ją na toaletce” [s.20-21]

Gerritsen prowadzi ten genialny thriller medyczny wielotorowo. Poznajemy myśli nie tylko samej Catherine, ale także widzimy całą akcję oczami śledczych Moore’a i Rizzoli. Akcja dodatkowo przeplatana jest chorymi myślami krążącymi po głowie kata-chirurga, wycinającego swoim ofiarom macice oraz (dopiero potem!) podcinającego im gardło. Tak, aby każda kobieta “żyła dostatecznie długo, by wiedzieć, że umiera“.

Kim jest ów morderca? Duchem? Naśladowcą? A może sama ofiara przemieniła się z zemsty w zabójcę? Autorka dokładnie analizuje każdy możliwy punkt widzenia. A jeszcze dokładniej oddaje klimat szpitala oraz ukazuje w najdrobniejszych detalach ratowanie ludzkiego życia. Jej opisy operacji nie mają sobie równych. Widać rękę specjalisty w tej dziedzinie.

„Catherine spojrzała na otwarty brzuch. Krwawienie prawie ustało. Ściskała w dłoniach wątrobę, słuchając równomiernego pikania monitora. Była to muzyka dla jej uszu.” [s.31]

Dawno nie czytałam tak dobrego, bogatego w szczegóły thrillera. I pomyśleć, że lata wstecz, gdy jeszcze uczęszczałam do liceum, nie byłam w stanie znieść lekcji biologii, gdy była mowa o anatomii. Wyobrażanie sobie tych szczegółów źle wypływało na moje samopoczucie. A teraz? To owe fragmenty pochłaniałam najchętniej, zdziwiona jak dokładniej jeszcze można by je oddać słowami. CHAPEAU BAS dla Gerristen.

Z samą Tess Gerritsen spotkałam się pierwszy raz. Książek na rynku wydawniczym w końcu jest tyle, że to u mnie ostatnio nawyk dosyć częsty. Można powiedzieć, że testuje autorów, szukając tych ulubionych, w których będę się zaczytywać w bliższym czy dalszym czasie. Autorka “Chirurga” z całą pewnością do tego grona dołączy. Chętnie poznam dalsze powieści z cyklu, ale także te inne, wcześniejsze.

Chirurg, Tess Gerritsen, cykl Rizzoli/Isles, Świat Książki, 2003, 336 stron, moja ocena: 8/10

 

Książkę polecam:

  • czytelnikom, którym nie straszne są anatomiczne szczegóły
  • pasjonatom dobrych thrillerów, kryminałów
  • osobom doceniających wielotorowe, wartkie powieści, w których patrzymy oczami wielu bohaterów (także mordercy)
  • fanom dusznej, gęstej, napiętej atmosfery

 

Zwróć także uwagę na:
thriller medyczny Cooka “Mutant
mocny islandzki thriller “Pamiętam cię
przerażający brutalnością thriller “Dziewczyna z sąsiedztwa

 

Cykl Rizzoli/Isles na innych blogach:

Chirurg | Skalpel | Grzesznik | Sobowtór | Autopsja | Klub Mefista | Mumia | Dolina umarłych | Milcząca dziewczyna | Ostatni, który umrze | Umrzeć po raz drugi | Sekret, którego nie zdradzę

Similar Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *