Warto zobaczyć: Ascoli Piceno

Pośród Apeninu Umbryjsko-Marchijskiego na południowych krańcach regionu Marche w otoczeniu rzek Tronto i Castellano leży miasto Ascoli Piceno. Na drugim krańcu tego regionu znajdują się oblegane przez łaknących słońca i odpoczynku (nie tylko) polskich turystów osławione plaże Rimini czy Pesaro. A mimo to samo Ascoli Piceno znajdujące się dwie godzinki z hakiem drogi od San Marino nie jest przez turystów… najeżdżane. Dlatego można tutaj zażywać spokojnych spacerów podziwiając zachowaną architekturę miasta.

Przyczyn faktu, że nie zaglądają tutaj tłumy szukać można w lokalizacji. Ta dość spokojna perełka ukrywa się 30 km od samego wybrzeża, wśród pagórków, gajów oliwnych i wzgórz. O ironio, to właśnie tutaj odnaleźć można urok prawdziwych Włoch, który przyciąga niczym magnes.

Jeżeli ktoś chce odpocząć od tłumów we wspomnianych San Marino czy Rimini – Ascoli Piceno będzie idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeżeli po drodze będzie Wam Ancona czy Pescara, skąd można wsiąść w pociąg do Ascoli. Miasto znajduje się także praktycznie rzut beretem od kurortu San Benedetto del Tronto. Mimo wszystko najłatwiej będzie tym zmotoryzowanym.

Ascoli Piceno to miejsce, gdzie czuć daleką historię. Już W III wieku p.n.e. miasto zasiedlało plemię Picenów. Chwilę później wsiąkło w Imperium Rzymskie, by w średniowieczu przejął je ród Spoletów. Spacerując po Ascoli można odnaleźć ślady wielu epok.

Chiesa di San Francesco
Fontana di Piazza Arringo
Cattedrale di Sant’Emidio
Palazzo dei Capitani del Popolo

Zachwycają przede wszystkim wieże, dzwonnice, mury starego miasta w kolorze trawertynu. Centrum miasta jest nienagannie zachowane, wydaje się nieskazitelnie naturalne. Ascoli Piceno trzeba doświadczać przechadzając się wąskimi uliczkami i przez średniowieczne w swoim klimacie place. Jeżeli będzie Wam dane być w okolicy w pierwszą niedzielę sierpnia, koniecznie wpadnijcie na turniej rycerski Quintana. Parada przedstawia obraz miasta z XV wieku, stroje jakie nosili mieszkańcy ówczesnych dzielnic.

Piazza del Popolo

Chiesa dei Santi Vicenzo e Anastasio

Samo miasto na co dzień oferuje wiele ciekawych miejsc. O renesansowym Piazza del Popolo z królującym nad nim gotyckim Chiesa di San Francesco historyk Antonio Rodilossi powiedział, iż jest to jeden z najbardziej harmonijnych placów we Włoszech. Sam plac jest głównym miejscem spotkań, nazywany salonem miasta. Zobaczyć można tutaj także Palazzo dei Capitani del Popolo, stojący obok historycznej Caffe Meletti.
Kierując się na Piazza Arringo podziwiać można z kolei La Cattedrale di Sant’Emidio znajdującą się przy Palazzo dell’Arengo. Zbudowana z gładkich bloków z trawertynu świątynia została podniesiona rangą do bazyliki mniejszej przez papieża Piusa IX w 1857 roku. Plac jest najstarszym zabytkowym miejscem w Ascoli. Poza Duomo di Sant’Emidio otaczają go Palazzo Fonzi, Palazzo dell’Arengo będący od XIII wieku głównym budynkiem publicznym, Palazzo Vescovile, Palazzo Panichu i inne.

Similar Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *