recenzja książki

Ichigo Ichie, czyli carpe diem

recenzja-ichigo-ichie

Nieczęsto zabieram się za poradniki. Nie czuję się w tej kategorii ekspertem. Ale mimo tego mogę stwierdzić, czy książka spełnia swoją zasadniczą funkcję, jaką w tym wypadku jest poprawa komfortu życia. I czy nie jest to podane zbyt naiwnie lub denerwująco.

Poradnik Ichigo Ichie kontra Hygge i Lagom

Zapewne słyszeliście o rankingu najszczęśliwszych krajów świata? Zazwyczaj w czołówce plasują się kraje skandynawskie. Stąd nie dziwi fakt popularności duńskich hygge i lykke oraz szwedzkiego lagom. Zbiory zasad ukryte pod tymi idiomami miały dać prosty przepis na życie w sam raz. Ale skąd nagle trend japoński? Kraj ten przecież nie znajduje się aktualnie nawet w pierwszej pięćdziesiątce. Według listy nawet narzekający na każdym kroku Polacy są szczęśliwsi.

Ichigo Ichie recenzja poradnika

Odpowiedź jest prosta. Hector Garcia oraz Francesc Miralles nie pokażą sposobów na zaznanie wszechogarniającego uczucia szczęścia. W książce Ichigo ichie pokażą za to, w jaki sposób tworzyć piękne i wartościowe chwile. Bo to z tych pozytywnych mrugnięć składa się życie. Świetnie obrazuje to świętowanie Hanami, czyli tradycji podziwiania kwitnienia wiśni. Przeważnie trwa to tylko tydzień lub dwa (chyba, że postanowi się podróżować z frontem kwitnienia). Autorzy pokażą, że nie należy pędzić do wiecznego szczęścia (bo przecież takie coś nie istnieje). Pokażą jak cieszyć się chwilami i jak je przeżywać.

Czy jesteś uwięziony w cyberświecie?

Nie wiem czy to kwestia polskości czy natura ludzka w ogóle, w każdym razie nie doceniamy dobrych wartości i własnej kultury. Pędzimy za tym co odległe i uważamy, że szczęście jest zawsze gdzieś daleko. Stąd niedaleko do popularności trendów duńskich, szwedzkich, a teraz także japońskich. Z tym, że gdy przypatrzeć się kulturze japońskiej (koreańskiej także), obywatele tych państw szczęśliwi nie są. To – ogólnie mówiąc – pracoholicy uwięzieni w cyberświecie. Owszem, wspomniane kraje są bardzo rozwinięte, ale uwięzienie w świecie bardzo rozwiniętych technologii nie sprzyja dobremu samopoczuciu. I dokładnie w tym punkcie widzę przyczynę powstania trendu ichigo ichie. Być może wyrażenie to istniało już wcześniej, ale nigdy nie było potrzeby zwrócenia na niego uwagi tak jak obecnie.

Ichigo ichie książka wydawnictwa muza

Ichigo Ichie: o czym jest?

Cel poradnika Ichigo ichie: sztuka przeżywania niezapomnianych chwil zawarty jest w tytule. Ma pokazać dobre praktyki, które pokażą, w jaki sposób tworzyć pięknie momenty w życiu, zarówno w towarzystwie, jak i w samotności. Ichigo ichie to nie cel sam w sobie. Są to bowiem próby życia w taki sposób, by móc dobrze czuć się ze sobą oraz wśród innych. Jest środkiem nie tyle do bycia szczęśliwym, co do znalezienie złotego środka na dobre radosne życie.

Ichigo ichie można by określić jako teraz, albo nigdy. Bardziej dosadnie wyrazić można to wyrażenie słowami jedno spotkanie, jedna szansa, jedna okazja. Koncepcja ta mówi, że nie sposób wejść dwa razy do tej samej rzeki a także że nic w życiu nie powtórzy się drugi raz. Każda chwila jest jedyna w swoim rodzaju i dlatego należy ją docenić i uznać jej ulotność. (…) Szansę na spotkanie z życiem podsuwa nam zawsze bieżąca chwila. Jeśli jej nie wykorzystamy, przepadnie bezpowrotnie.

Ichigo ichie japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil

Teraźniejszość jako największy dar

Książka Ichigo ichie składa się z kilku tybetańskich podań oraz wielu obcobrzmiących wyrażeń, z których wszystkie skupiają się na poznaniu dobrych wartości i dobrych momentów. Wskazuje drogę do pokonania trzech złych emocji (gniew, smutek, strach), by żyć tą jedyną właściwą – radością. Autorzy skupiają się na sposobach zaprzestania życia w przeszłości oraz martwiąc się stale o przyszłość. Obrazują, jak ważne jest życie w teraźniejszości. Teraźniejszość to prezent, który czeka by go rozpakować.

W poradnikach najbardziej drażni mnie ich natrętny, czy też naweet narzucający styl. Gdyby było go czuć w Ichigo ichie, książkę bym szybko porzuciła. Tymczasem tytuł ten czyta się szybko i przyjemnie. Autorzy nawiązują do życia Steve’a Jobsa czy Forresta Gumba, by pokazać, jak doświadczać japońskie praktyki (w japońskiej dystrybucji film miał mieć podtytuł Ichigo Ichie). Dodają do tego – krótko i zwięźle – jak medytować skutecznie.

Poradnik nie jest przegadany. Przeciwnie, jest dość… wartki. Nie narzuca, a pokazuje drogę, którą warto pójść. Co więcej, daje cenne rady, które bardzo łatwo zastosować. Nie trzeba przeprowadzać żadnych gruntownych zmian, ani przewartościowywać się. Nie ma potrzeby praktykowania wymyślnych medytacji. Wystarczy skupić się na ulotnej chwili. Z przyjaciółmi, rodziną, sobą. Dzięki czemu go cenię. Będę go polecać i do niego wracać.

Poradnik Ichigo Ichie: dla kogo

Jeżeli nie czujesz się dobrze we własnej skórze, pogubiłeś się w pędzie za sztucznymi wartościami oraz interesuje cię poznanie prostych sposobów na odczuwanie (drobnych) radości, Ichigo ichie może podsunąć Tobie ciekawe rozwiązania. Nie musisz stosować wszystkich zawartych tutaj praktyk. Wystarczy, że uświadomisz sobie istotność tu i teraz.

poradnik Ichigo ichie: opinia na stronie dlalejdis | poradnik Ichigo Ichie na blogu RecenzjeSophie

Ichigo Ichie. Japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil | Hector Garcia, Francesc Miralles | Wydawnictwo MUZA | Warszawa 2018 | tłum. Stanisław Bończyk | 190 stron | 6/10
2 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

2 Komentarze

 1. Hanami Kwiat wiśni | film Doris Dörrie | Świat w słowach i obrazach
  26/01/2019 at 6:30 pm

  […] Hanami Kwiat wiśni: Carpe diem […]

 2. Zakopiański dom wariatów | Świat w słowach i obrazach
  23/04/2019 at 11:02 am

  […] sentymentalnym gatunkiem. Choć mądrzy ludzie uczą życia w teraźniejszości, lubimy nostalgiczne powroty do przeszłości, wiele czasu poświęcamy wspomnieniom. Życie […]

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*