recenzja książki

Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości
Marek Konecki

lodowy-rycerz-i-inne-gorskie-osobliwosci

Jeżeli jeszcze nie zakosztowaliście literatury (około)górskiej i macie wobec niej obawy. Jeśli zastanawiacie się, czy jest to typ książek, który przypadnie Wam do gustu. Mam dla Was propozycję. Sięgnijcie po Lodowego rycerza!

Nie dość, że jest humorystycznie. Nie dość, że jest lekko. Świetnie wprowadza w świat wspinaczy i alpinistów. Bardzo możliwe jest także, że dzięki niej złapiecie bakcyla.

Marek Konecki tworzy humorystyczne rysunki.

Ironizuje poprzez ilustracje. Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości to zbiór czterdziestu lat pracy. Miłośnicy gór uśmieją się od ucha do ucha przy każdej stronie. Książka to nie tylko idealnie spuentowane kreski. To opisy, anegdoty, wspomnienia i sylwetki. A także krzta poezji i erotyków o zabarwieniu alpinistycznym, himalajskim czy taternickim.

Można powiedzieć, że część podejmowanych tematów to oczywistości. A jednak bawią. Autor rysunków z  sentymentem  o kolegach i koleżankach tutaj traktuje. Ale o ceprach i napisze. Zebrane tu cztery dekady pracy twórczej to nie tylko zbiór kpin, ale i świetny obraz zmieniającego się górskiego środowiska, społeczeństwa, polityki. Dawne problemy i współczesne klimaty. Lato i zima. Skałki i Everest. Łojanci i ich zwady i miłostki.

książki wydawnictwa Annapurna

Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości…

… NIE możecie traktować jako technicznej książki o wspomnieniach ze zdobywania szczytów. Celem tej publikacji jest łezka w oku w światku górskim, być może pobudzenie nostalgii u współłojantów i ich bliskich, ale i z dużą dozą zarażenie górskim patrzeniem na świat osób postronnych, niemiłośników gór lub tych, którzy jeszcze nie wiedzą, ile tracą, nie znając smaków tego typu literatury. Ewentualnie uważają morze za świętość, a wspinaczki po górach czy przedgórzach jeszcze nie zakosztowali. A jeżeli do tego cenicie ironię, sarkazm czy czarny humor, lubicie książki, które można przeglądać czy tylko podczytywać – nic tylko łapać za tę propozycję Wydawnictwa Annapurna.

Lodowy rycerz i inne książki górskie
Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości na innych stronach:

Recenzja u Iwona Łęcka – przewodnik literacki | Kilka stron książki dla zachęty

Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości | Marek Konecki | Wydawnictwo Annapurna | Warszawa 2019 | 412 stron
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu
0 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*