recenzja książki

Góry ludzie kontynenty | Jerzy Surdel

gory-ludzie-kontynenty

Góry, ludzie, kontynenty jest książką z gatunku tych, które uwielbiam i cenię najmocniej. Zgrabnie łączy biografię i historię telewizji oraz filmu górskiego, ale dodaje do tego anegdoty ze świata wspinaczy i pozwala poznać kawałek świata. W rozmowie Jerzego Surdela z Andrzejem Mirkiem możemy odkryć wiele światów.

Wywiad-rzeka może być literackim terenem zaminowanym. Podobnie jak biografia. Dana postać publiczna może nas fascynować, ale nie jest to równoznaczne z tym, że tak samo wielbić będziemy opowieść o tej osobie. Barwne (albo i nie) życie opisane musi być niebywale porywająco, a sam wywiad nie może nużyć.

góry ludzie kontynenty recenzja

Jerzy Surdel: sylwetka

Reżyser filmowy, operator telewizyjny, alpinista, któremu nieobce są warunki ekstremalne. Gros jego działalności filmowej skupia się na górach. Jerzy Surdel – bo o tej postaci mowa. Do sięgnięcia po książkę postać jakimś cudem mi nieznana. Żałuję. Żałujcie i Wy, jeśli też jesteście w kropce słysząc to nazwisko.

W książce Góry, ludzie, kontynenty najbardziej hipnotyzuje fascynujące życie jej bohatera. Wprost chce się wieść podobne. Propozycja wydawnictwa Annapurna jest opowieścią barwną i magicznie wciągającą. Czytając kolejny strony, wpadamy w tunel, z którego wyjść jest niebywale trudno. Powrót do realnego świata jest bardzo trudny.

wywiad rzeka z Jerzym Surdelem

Góry, ludzie, kontynenty | Jedna książka – wiele wątków

Dorastanie w absurdach PRL-u oraz zamiłowanie do gór. Początki Telewizji Katowice oraz ekstremalne górskie eskapady z kamerą. Ekspedycje egzotyczne i himalajskie. A między tym wszystkim burzliwe życie prywatne. Takie mieszanki teoretycznie nie mają prawa się udać. A jednak. Kombinacja tego wszystkiego w tej książkowej propozycji to majstersztyk. Jerzy Surdel genialnie wykorzystywał każdą nadarzającą się okazję, dzięki czemu wiedzie życie takie, o jakim marzy wielu.

Góry, ludzie, kontynenty. W obiektywie ekstremalnej kamery nie jest tytułem kompletnie wyczerpującym temat. Nie jest pełną i jedyną opowieścią o życiu jej bohatera. To zaledwie część pierwsza, opowiadająca o górach i telewizji, która pozwala mieć nadzieję na dalszą – być może jeszcze bardziej fascynującą historię.

góry ludzie kontynenty recenzja

Ogromnym plusem publikacji jest także samo jej wydanie. Świetny tekst okraszony jest masą wspaniałych, przykuwających wzrok fotografii. Co więcej, uzupełniony jest materiałami archiwalnymi. Jako czytelniczka życzyłabym sobie wielu podobnych literackich propozycji. Jeżeli wydaje Wam się, że nie jest  książka w Waszym guście, mam nadzieję, że mimo tego przełamiecie swoje prywatne myślowe barykady. I chociaż do niej zajrzycie. Bo jest to tytuł naprawdę godzien uwagi.

Góry, ludzie, kontynenty – recenzja także na stronie:

Cudowny świat książek

Góry, ludzie, kontynenty. W obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja | Jerzy Surdel, Andrzej Mirek | Wydawnictwo Annapurna | 272 strony | publicystyka, wspomnienia | 8/10
0 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*