konkursy & zabawy

Liebster Blog Award

liebster-blog-award
Zostałam nominowana do Liebster Blog Award. Chciałabym tym samym serdecznie podziękować Queen Margot za to wyróżnienie.
“Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za “dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań, otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.”
 
 
Odpowiedzi na pytania Queen Margot:

1. Która lektura z dzieciństwa miała na Ciebie największy wpływ?

W moich najmłodszych latach czytałam bardzo wiele, ale szczególnie dała się zapamiętać książka “O psie, który jeździł koleją” – bodajże jedyna książka, przy której (do tej pory) płakałam jak bóbr.
2. W świat jakiej książki chciałbyś/-abyś się przenieść?
Cudownie byłoby zakosztować wszystkiego po trochu. No niestety… Tak czy owak, fascynują mnie czasy Belle Epoque – magiczne, przepełnione kulturą szeroko rozumianą (ale i trudne) lata 20. i 30.. Jako że jestem świeżo po przeczytaniu “W cieniu Belle Epoque” zaryzykuję stwierdzenie, że rewelacyjnie byłoby poczuć tę atmosferę na własnej skórze.
3. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Polacy mało czytają?
Powiedziałabym raczej, że to zależy od grupy wiekowej. Ostatnio obserwuję, że coraz młodsi ludzie chętniej sięgają po książki, i to w tej tradycyjnej, drukowanej formie. Sporo ludzi też czyta podróżując komunikacją miejską. A może taka obserwacja zależy od miejsc, w których się przebywa? W końcu pracownicy wielkich korporacji, na przykład, raczej nie znajdą wiele czasu, by sięgnąć do tych innych światów.
4. Gdzie kupujesz książki (Empik, antykwariat, internet)?

Tak, gdzie akurat moje oczy przykuje takaś świetna promocja 🙂 A nawet z “prozaicznym” Media Markt można znaleźć świetne tytuły w niskich cenach. Przewrotnie pisząc, na szczęście czytelnictwo jest nieco niszową sprawą i absolutnie wszędzie można coś ciekawego wyhaczyć.
5. Którą książkę ze swojej prywatnej biblioteczki uważasz za najbardziej wartościową?

Zależy od tego, kiedy daną książkę czytałam. Kiedyś największym uwielbieniem pałałam do ksiażek Coelha i “Bridę” uważałam za najlepszy zakup. Na tę chwilę powiedziałabym, że “Pięć osób, które spotkamy w niebie“, bo wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Ale kiedy w końcu trafię na “Afryka Trek”, gdy znajdzie się ona w końcu w mojej prywatnej bibliotece, to zdecydowanie ona będzie miała to zaszczytne wyróżnienie.
6. Ekranizację jakiej książki najbardziej chciałbyś/-abyś zobaczyć?
Bywa, że podczas czytania zastanawiam się, jak by wyglądała ekranizacja. Co nie oznacza, że muszę koniecznie ją zobaczyć, bo rzadko kiedy sfilmowane książki są rewelacyjne. Te najlepsze książki tak się wryją w pamięć, że cięzko będzie to uczucie przebić.
“W drodze na Hokkaido” należy do literatury podróżnicznej. Ale autor tak fascynująco opisał swoje przygody, że chętnie zobaczyłabym je na ekranie.
7. Czy zdarza Ci się podczytywać książkę czytaną przez kogoś w środku publicznego transportu?

Niestety nie mam tak dobrego wzroku. Ale gdy widze kogoś zaczytanego, fascynuje mnie, co takiego czyta i gimnastykuję się, by zobaczyć okładkę 🙂
8. Jakie czasopisma/magazyny, niekoniecznie związane z książkami, lubisz czytać najbardziej?
Fascynują mnie podróże. Od lat prenumeruję “Travelera”. Kiedyś lubiłam też miesięcznik “Podróże“, ale to lata temu, gdy drukowano go o bardziej przystępnej, “torebkowej” wielkości, a i zawartość wtedy była ciekawsza. “Wysokie Obcasy Extra” też mnie bardzo interesują.
9. Co, oprócz czytania książek lubisz robić w wolnych chwilach? Czy masz inne pasje, oprócz prowadzenia bloga oczywiście? 🙂

Od niepamiętnych czasów fascynuje mnie także film. Zamiennie i zrywami poświęcam literaturze i filmowi sporo czasu. Jeśli tylko znajdę więcej wolnego czasu (i przy okazji kieszeń wypełni trochę więcej gotówki), wtedy wybywam w świat.
10. Podziel się ciekawym cytatem z obecnie czytanej książki.

“Zdarzało mi sie oddawać ludziom to, co miałem do zjedzenia na cały dzień i butelkę wody, która czasem może być naprawdę bezcenna, ale wiele razy po prostu zadowolony zjadałem śniadanie i szedłem do pracy, udając niewiedzę, że ktoś może go potrzebować bardziej. Niestety, nie spotkałem jeszcze reportera, na którego Matka Teresa popatrzyłaby z niczym nie zmąconym uznaniem i akceptacją.” Piotr Kraśko, “Rok Reportera”, Wyd. Księgarnia Św. Jacka, Katowice 2009, str. 13
11. Czy masz swoją ulubioną okładkę?
Jeszcze nie trafiłam na taką, która zawładnęłaby moją pamięcią po kres. Widziała parę lepszych, pare gorszych, ale nie uczmy się osądzać książek po okładkach – parę razy dałam się w tej sposób nabrać.W każdym razie na zawsze wryła mi się w pamięć ta najgorsza: “Dziewczyny” Barbary Stanisławczyk. Kompletnie nie trafiona, zrażająca wręcz.
A teraz czas na 11 moich pytań:
1. Jaka książka wryła się w Twoją pamięć najgłębiej?
2. Świat którego bohatera wydaje Ci się najbliższy?
3. Czy kiedykolwiek przełamałaś/eś się do przeczytania czegoś spoza kręgu swoich największych zainteresowań? Jaki był tego efekt?
4. Gdzie najchętniej zagłębiasz się w czytaniu?
5. Czy kiedykolwiek jakaś ksiażka wciągnęła Ciebie tak mocno, że przegapiłaś/eś swój przystanek?
6. Jaką książkę polecił(a)byś wszystkim, bez względu na wiek, płeć i inne czynniki demograficzne?
7. Czy pamiętasz swoją pierwszą przeczytaną książkę, jej tytuł i jakie były wrażenia po przeczytaniu jej?
8. Ile trwała najdłuższa przerwa w sięgnięciu po kolejną książkę?
9. Może to wydawać się nieco schizofreniczne, ale potrafisz wzgłębić się w świat kilku książek na raz? Ile tytułów w ten sposób dałaś/eś radę czytać?
10. Czyje kolejne książki przeczytasz bez względu na to, o czym będą i jaka będzie o nich opinia?
11. I na koniec: jaka była najgorsza książka, która trafiła w Twoje ręce i czy przełamałaś/eś się, by przeczytać ją do końca?
O odpowiedzi poprosiłabym autorów poniższych blogów:
qltura.blogspot.com
tajemnica33.blogspot.com
minerwaproject.blogspot.com
ksiazkowa-fantazja.blogspot.com
czytam-sobie-ksiazki.blogspot.com
sokrates0313.blogspot.com
dom-z-papieru.blogspot.com
kultur-alnie.blogspot.com
9 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

9 Komentarze

 1. Minerwa
  24/08/2013 at 10:15 am

  Ojej, też płakałam na "O psie, który jeździł koleją". 🙂 Bardzo dziękuję za nominację, na pewno skorzystam.

 2. ksiazkowiec
  24/08/2013 at 12:58 pm

  Dziękuję za zaproszenie do zabawy:) Ciekawe pytania, więc postaram się przysiąść, powspominać i zapisać. Serdeczności:)

 3. rozalia sz.
  24/08/2013 at 1:20 pm

  Wszyscy w dzieciństwie czytali "O psie, który jeździł koleją", tylko mnie to jakimś dziwnym trafem ominęło 😀
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • DżoanaKa
   25/08/2013 at 8:38 am

   A już bym pisała, że pewnie nie ma osoby, która by pominęła tę lekturkę 🙂 Jak po latach wróciłam do tej ksiązki, wpłynęłam na mnie identycznie, więc nigdy nie jest za późno.

 4. kasjeusz
  24/08/2013 at 3:58 pm

  Oj, ja często podczytuję książki czytane przez współpasażerów. Raz nawet mi się za to dostało. 😉 Pani nakrzyczała na mnie, że jestem niewychowana i naruszam jej prywatność.

  • DżoanaKa
   25/08/2013 at 8:40 am

   Czasami to chyba prościej zapytać po prostu o opinię czy też tytuł, bo fatycznie, ludzie czasami są przerważliwieni 🙂 Ja bym rabanu na pewno nie zrobiła 😀

 5. Queen Margot
  24/08/2013 at 5:02 pm

  Cieszę się, że przyłączyłaś się do zabawy 🙂 Książka "O psie, który jeździł koleją" też mnie bardzo wzruszyła, kiedy byłam dzieckiem.
  Pozdrawiam 🙂

 6. DżoanaKa
  25/08/2013 at 8:40 am

  To polecam wrócić do niej po jakimś czasie, nawet wtedy może wzruszyć 🙂

 7. ksiazkowiec
  31/08/2013 at 8:48 am

  Łańcuszek zakończony. Zapraszam i pozdrawiam:)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*