recenzja filmu

Sylwetka Audrey Hepburn: dokument “Niezwykłe kobiety”

sylwetka-audrey-hepburn-vol-2-niezwyke
źródło

Całkiem niedawno recenzowałam biografię Audrey, napisaną przez Donalda Spoto. Tekst był pretekstem do zaprezentowania sylwetki aktorki: kobiety niebanalnej, wrażliwej i delikatnej, która pragnęła tradycyjnego i ułożonego życia rodzinnego. Jej dzieciństwo nie było pod tym względem idealne. A II wojna światowa dodatkowo pokrzyżowała realizację jej największego marzenia.

Wczoraj Telewizja Polska wyemitowała dokument o aktorce. Obraz okazał się dobrą powtórką z przeczytanej uprzednio książki przedstawiającej życie aktorki. Trudno w nim jednocześnie znaleźć fakty, o których nie wspomniałby Spoto we wspomnianej biografii. Johanna Gibon – wedle swojej koncepcji – wybrała fakty i filmy, które uznała na najważniejsze w życiu aktorki.  Reżyserkę zapewne była ograniczona czasem dokumentu, dlatego – co mnie mocno zdziwiło – nawet nie wspomniano w nim o roli w Historii zakonnicy. A w mojej opinii to właśnie ta rola odbiła na Audrey największe piętno. I to właśnie na tej roli opierają się przyjaźnie, które pozwoliły starszej Hepburn iść drogą, którą wybrała. Oczywiście działalność charytatywna była także pewnego rodzaju oddaniem długu, który zaciągnęła za młodu. I to właśnie na tym reżyserka dokumentu skupiła swoją uwagę.

Donald Spoto Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

We Wspomnieniu Audrey Hepburn ukazuje nam się obraz aktorki, jej charakter. Zobaczy się jaka była i czego najbardziej od życia oczekiwała. Oraz jakie były jej priorytety. Gibon próbuje wytłumaczyć, na czym polegał fenomen kobiety tak odmiennej od współczesnych gwiazd kina.

źródło
źródło

W tym wypadku pozostanę jednak fanką spisanej biografii, która obrazuje dokładnie nie tylko to, co ukazuje dokument, ale także całe otoczenie Hepburn. Czytając biografię można wyobrazić sobie życie obok niej i przygotowania do kolejnych ról wraz z nią. Poznać można cały filmowy świat od kuchni, dzięki czemu można wejść jeszcze głębiej w jej tok myślenia. Lepiej zrozumieć jej poczynania i bardziej się z nią zżyć.

Podobnie jak Oczarowanie, dokument dobrze zapoznaje z trudami życia w czasie II wojny światowej. Owe czasy wywarły mocny wpływ na każdego. Audrey nie pozwoliły zrealizować marzenia o zostaniu tancerką. Jej rodzinę podejrzewano o sympatyzowanie z ideologią faszyzmu, a ona sama ledwo uszła z życiem podczas tych trudnych lat, gdy żywność była mocno reglamentowana. Działała także w podziemiu.

Dokument pozostaje dobrym wstępem do Oczarowania lub wybiórczym przypomnieniem. Dla fanów na pewno nie będzie stratą czasu. Tak, czy inaczej – warto zobaczyć.

Recenzja dokumentu na stronie rp.pl

Niezwykłe kobiety: wspomnienie Audrey Hepburn (Extraordinary Women. Audrey Hepburn), film dokumentalny, Wielka Brytania, 2012, reżyseria: Johanna Gibon
2 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

2 Komentarze

 1. Katarzyna Meres
  20/12/2013 at 8:48 pm

  Szkoda, że nie wiedziałam o tym 🙁

  • admin3682
   23/12/2013 at 10:12 am

   A ja dla odmiany prawie o tym zapomniałam. A do tego było to emitowane tak późno w nocy, że oczy mi się na dokumencie zamykały. Pewnie powtórzą nie raz, obserwuj ramówkę TVP Kultura, bo tam są powtórki.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*