ciekawostki ze świata

Zwyczaje świąteczne na świecie

zwyczaje-swiateczne-na-swiecie

Zwyczaje świąteczne na świecie w wersji europejskiej już od jakiegoś czasu można poznać na moim blogu. Tym razem pokaże Wam jak bardzo może się różnić świętowanie tego okresu w innych regionach świata.

Zwyczaje świąteczne na świecie mogą zadziwić

Gdzie kolację wigilijną jada się na plaży? W jakim kraju zwyczajem jest kupowanie nowych ubrań, a gdzie najmocniej widać komercyjność tego okresu (nie są to Stany Zjednoczone!). Dlaczego mieszkańcy północnej Kanady podczas Nabożeństwa wypowiadają słowa: Mięsa naszego powszedniego…? Dokąd należy pojechać, by zobaczyć najbarwniejszą paradę? Zapraszam do przeglądu obchodów świąt w Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej. Oraz fragmentu o świętach… w Afryce.

zwyczaje świąteczne na świecie
źródło
zwyczaje świąteczne na świecie

Zwyczaje świąteczne na wschodzie

W Rosji prezenty przynosi Dziadek Mróz z towarzyszącą mu nieodłącznie Śnieżynką w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Boże Narodzenie według obowiązującej w tym kraju religii obchodzi się dopiero 7 stycznia. Tradycyjnie podczas kolacji powinno się spożywać kutię z jednej misy, co ma zapewnić dobrobyt.

zwyczaje świąteczne na świecie

***

Zwyczaje świąteczne na świecie: Azja

W Indonezji okres Bożego Narodzenia jest czasem radości i ogólnej wesołości. Ponad dziesięć procent mieszkających tam Chrześcijan obchodzi Boże Narodzenie. Wierzą, że jest to czas nowego początku, nadchodzącego lepszego jutra. Są więc wyśpiewywane kolędy, tańczy się na ulicach, a zwyczaj nakazuje kupować nowe ubrania.

 

zwyczaje świąteczne na świecie
źródło

 

zwyczaje świąteczne na świecie

 

zwyczaje świąteczne na świecie
indonezyjscy Chrześcijanie na Jawie

unoszą świece podczas mszy

bożonarodzeniowej

Podczas indonezyjskiej wieczornej Pasterki, ubrany w tradycyjny strój wódz, z kogutem w jednej i alkoholem w drugiej ręce w lokalnym języku wita Chrystusa. Po mszy nadchodzi czas na odwiedziny znajomych i składanie sobie odpowiednika znaku pokoju.
zwyczaje świąteczne na świecie
Indonezyjskie dzieci śpiewają kolędy


zwyczaje świąteczne na świecie
Happy Christmas na czole Hindusa

 

Boże Narodzenie w Indiach

W Indiach, wedle tradycji, wszyscy (bez względu na narodowość czy wyznawaną religię) kupują nowe ubrania. Chrześcijanie w tym czasie dekorują bananowce, palmy czy drzewka mango. Podczas świąt dzień wolny od pracy ma każdy, niezależnie od wyznania. Dlatego w tym czasie odwiedza się znajomych. Wyznawcy tradycyjnego w Indiach hinduizmu, czy muzułmanie także włączają się do świętowania.

zwyczaje świąteczne na świecie
kobiety w Indiach śpiewają pieśni bożonarodzeniowe

Na dziesięć dni przed właściwym dniem w Indiach odbywają się wielkie przygotowania na przyjście Chrystusa: dekoruje się domy, ulice, ozdabia się je wymyślnymi wzorkami. Po tradycyjnej mszy (w miejscach, gdzie występuje dużo Chrześcijan) dzieci chodzą od domu do domu, niczym tradycyjni kolędnicy, prosząc o błogosławieństwo.

zwyczaje świąteczne na świecie
zwyczaje świąteczne na świecie
Boże Narodzenie w południowych Indiach

 

***

Boże Narodzenie na Filipinach to dwa miesiące przygotowań. Już w listopadzie przystraja się okolicę na ten okres. Jest wtedy głośno od śpiewu i ogólnej radości. Liście kwiatów czy palm służą do dekoracji okiem i drzwi.

zwyczaje świąteczne na świecie
filipińskie dekoracje bożonarodzeniowe

Na dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem na Filipinach, dzień w dzień cała okolica wstaje przy dźwiękach trąbki. Wczesnym rankiem odbywają się uroczyste msze. Nierzadko mają one miejsce na plaży. Ostatnia odbywa się w noc wigilijną, a po jej zakończeniu dzieci urządzają żywą szopkę.

zwyczaje świąteczne na świecie
filipińska kartka bożonarodzeniowa

Na Filipinach panuje zwyczaj, że przy największych świętach każdy powinien zostać obdarowany. Dlatego nierzadki jest widok bogatych ludzi, którzy po zorganizowaniu akcji charytatywnej sami chodzą po ulicy i rozdają podarki najbiedniejszym.

 

***

Japońskie zwyczaje świąteczne

Może to nieco zdziwić, ale w Japonii święto Bożego Narodzenia także jest obchodzone. Chrześcijan jest tutaj bardzo mało, ale Japończycy nie widzą problemu. Święto na tych wyspach ma wymiar mocno komercyjny, nie czuć religijnej atmosfery. W kraju, gdzie dominuje buddyzm i shintoizm komercjalizacja świąt kuje jak nigdzie na świecie. Po ulicach chodzą Mikołajowie, na witrynach widnieje napis Merry Christmas, z każdego kąta w Tokio wyrastają choinki. Znajdzie się miejsce i dla… renifera Rudolfa.

zwyczaje świąteczne na świecie
zwyczaje świąteczne na świecie
zwyczaje świąteczne na świecie
zwyczaje świąteczne na świecie
japoński tort świąteczny

Popołudnie i sam wieczór wigilijny w Japonii (podobnie jak w Korei) zdominowali… zakochani. Jest to bowiem ich święto. Pary chodzą na świąteczne kolacje i jedzą przy tym świąteczne ciasto. Nierzadko całe rodziny spotykając się na kolacji obdarowują się w ten dzień drobnymi prezentami.

zwyczaje świąteczne na świecie
Boże Narodzenie w Korei Południowej, dziecięcy charytatywny występ
zwyczaje świąteczne na świecie
świąteczne dekoracje w Korei

 

Zwyczaje świąteczne na świecie: Antypody

Okres bożonarodzeniowy w Australii przypada na lato w pełni. Dlatego wieczerza wigilijna odbywa się w niecodziennej atmosferze i w taki sam jest sposób jej celebracji. Kolację jada się na plażach i nierzadko urządza się na niej grilla. Plaże często przypominają jeden wielki stół zasłany białymi obrusami.

 

Według tradycji w Australii masowo wysyła się kartki z życzeniami, a te otrzymane składa się pod choinką czy australijskim krzaczkiem.

***

Zwyczaje świąteczne na świecie: Ameryka Północna

W Kanadzie najciekawszą tradycję okresu Bożego Narodzenia mają Inuici. Kilka dni wędrują do odległej osady na Pasterkę. Odprawiana jest ona przez misjonarzy w ogromnym, odpowiednio przystrojonymigloo. Mieszkańcy tych terenów nie znają chleba, dlatego podczas celebracji kościelnej wypowiada się słowa Mięsa naszego powszedniego….

zwyczaje świąteczne na świecie
Zdjęcie: Alberta Travel (National Features)

Kanada jest krajem wielonarodowym. Francuska część przykłada większą wagę do Wigilii: udziału w Pasterce i późniejszej kolacji w najbliższym gronie. Część angielskojęzyczna odchodzi święta podobnie jak Amerykanie.

***

W Stanach Zjednoczonych nie obchodzi się Wigilii. Najczęściej jest to dzień ostatniej szansy na zakup prezentów dla najbliższych. Jednak przygotowania do świąt zaczynają się już od Święta Dziękczynienia (czwarty czwartek listopada). Atmosferę świąt czuć na ulicach, podziwiając ogromne ozdobione choinki i słuchając dobiegających zewsząd kolęd. Mikołaj na saniach zaprzężonych w renifery nadlatuje w nocy z 24 na 25 grudnia, dlatego Boże Narodzenie zaczyna się od obdarowywania się prezentami, po czym zasiada się do świątecznego posiłku. Drugi dzień świąt stanowi już dla Amerykanów normalny dzień pracy, chyba że wypada w niedzielę.

zwyczaje świąteczne na świecie
Boże Narodzenie w Nowym Jorku

 

zwyczaje świąteczne na świecie

***

Zwyczaje świąteczne na świecie: kolorowa Ameryka Południowa

W Meksyku najciekawsze obrzędy można zaobserwować już w okresie Adwentu. 16 grudnia na ulicach pojawiają się liczne korowody ludzi niosących zapalone świece oraz figury Matki Bożej i świętego Józefa. Przez kolejne dziewięć dni przemieszczają się, niczym kolędnicy, od domu do domu, prosząc o gościnę. Zewsząd słychać okolicznościowe pieśni. W niektórych regionach ludzie ubrani są na tradycyjną nutę, a ogromne rzeźby przewozi się odpowiednimi karetami.

zwyczaje świąteczne na świecie

procesja w Oaxace

Obecnie częściej meksykańska tradycja ograniczona została do spotkań wśród znajomych i obowiązkowego rozbijania piñaty. Zniszczenie misternej konstrukcji wypełnionej cukierkami ma symbolizować pozbycie się zła.

W czasie świąt w meksykańskich Kościołach można zobaczyć zainscenizowaną szopkę. Wigilijną noc Meksykanie spędzają na odświętnej wieczerzy rozpoczynającej się o północy i obdarowywaniu się prezentami. Dzień Bożego Narodzenia to dzień odwiedzin znajomych i uczestnictwo we mszy.

zwyczaje świąteczne na świecie
źródło

 

***

W Ekwadorze procesje z figurkami nowo narodzonego Dzieciątka – odmienne od tych meksykańskich – wędrują dopiero w Wigilię i często jeszcze następnego dnia. Ludzie przebierają się w różne postaci.

W Cuence zobaczyć można paradujące niecodziennie ubrane dzieci, jadące na niezwykle wystrojonych wozach i na koniach. Ich wygląd niejednokrotnie nawiązuje do Biblii. Często pojazdy przypominają wielkie stoły z darami dla Jezusa.Najmłodsi mają w tych dniach największe znaczenie, jako że jest to święto Małego Jezusa.

zwyczaje świąteczne na świecie
źródło

Bardzo uroczysty proceder ma miejsce w mieście Pujilí. W procesji niesione jest Dzieciątko z Isinche, które w Ekwadorze jest najmocniej czczone. Wierzy się, że rośnie ono niczym prawdziwe dziecko.

Kolumbijskie Boże Narodzenie

W Kolumbii początek obchodów datuje się już na 8 grudnia, czyli na Święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Dekoruje się ulice, ludzie wychodzą na ulice, śpiewają i tańczą. Na dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem odbywa się uroczysta nowenna, a każdego dnia aż do świąt, po uczestnictwie we mszy dzieci dostają w prezencie specjalną potrawkę z bakalii.

zwyczaje świąteczne na świecie
źródło

 

***

Podobną atmosferę można zaobserwować w Wenezueli. W samą Wigilię nie ma prezentów czy tradycyjnego w naszym rozumowaniu świętowania w rodzinnym gronie. Po uroczystej mszy ludzie tańczą i bawią się do rana na ulicach miast.

***

W Argentynie okres bożonarodzeniowy wygląda identycznie. Dopiero kolejne dni spędza się na odwiedzaniu rodziny i przyjaciół. W kraju panuje zwyczaj, że po uzyskaniu pełnoletniości dzieci przeprowadzają się na swoje. Obowiązkiem rodzica jest m.in. zakup świątecznej choinki.

Prezenty przynoszą Trzej Królowie. W nocy z 5 na 6 stycznia powinno się w widocznym miejscu pozostawić buty, by nad ranem znajdował się w nich drobny upominek.

zwyczaje świąteczne na świecie
źródło***

Zwyczaje świąteczne na świecie: Afryka

Globtroterzy, którzy w grudniu znajdą się na kontynencie afrykańskim także mogą doświadczyć obchodów Bożego Narodzenia. W Demokratycznej Republice Kongo w przepełnionych Kościołach rozbrzmiewają głośne śpiewy i tańce przy dźwiękach rumby. Mieszkańcy starają się przygotować nieco odmienny posiłek niż na co dzień. Zabawa trwa do około pierwszej w nocy. W innych krajach w te świąteczne dni ludzie także starają się wyglądać niecodziennie i podawać posiłki trochę odbiegające od tych standardowych. Rozbrzmiewają bębny, a ludzie tańczą i śpiewają.

 

W Afryce Boże Narodzenie to przede wszystkim śpiew i taniec, które pozwalają mieszkańcom tego kontynentu poczuć ducha świąt. Afrykanie przynoszą na Nabożeństwo drobne dary i umieszczają je w pobliżu ołtarza.

 

zwyczaje świąteczne na świecie
Szopka afrykańska

 

1 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

1 Komentarze

  1. WESOŁYCH ŚWIĄT! – Świat w słowach i obrazach
    16/02/2018 at 3:23 pm

    […] roku coś Was ominęło? Zatem zapraszam! poznaj europejskie zwyczaje bożonarodzeniowe poznaj światowe zwyczaje bożonarodzeniowe Tagged in : boże narodzenie sprawy blogowe Categorized in : banialuki Non […]

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*