poznaj świat

Warto zobaczyć: Portofino

warto-zobaczyc-portofino

Cofnijmy się w przeszłość. W wodach wąskiej, otoczonej wysokim klifem zatoki pływa mnóstwo delfinów. I to one inspirują Rzymian do nadania nowo założonej wiosce nazwy Portus Delphini. Mała nadmorska osada na Wybrzeżu Liguryjskim przyciąga jedynie rybaków, a przy brzegu widać tylko małe kutry. Ten obraz zmienia się, gdy w najbliższej okolicy rozbudowuje się kolej. A dzieje się to po II wojnie światowej. Niegdyś trudno dostępną wioskę odkrywają piękni i bogaci, szukający spokojnej okolicy na upragniony odpoczynek. W miejsce łódek pojawiają się luksusowe jachty, a miasteczko staje się prestiżowym miejscem, porównywanym z francuskim Saint Tropez. Maupassant – jeszcze przed napływem turystów – opisywał mocne wrażenie błogostanu jaki doznał po zetknięciu z „półksiężycem wokół zatoki ciszy”. Co nie oznacza, że po wielu latach Portofino zatraciło swój urok. Nadal pozostaje inspirującym miejscem – magicznym, o niecodziennej urodzie i przyciągającym coraz więcej przyjezdnych.

Co najciekawsze, mimo tak mocnej popularności, przybywając do Portofino wciąż czuć spokój w powietrzu. Barwne, wąskie domy zbudowane jeden przy drugim, wąskie uliczki, widok jachtów parkujących w małym porcie, lazur wody i przejrzyste niebo to czołowy obrazek, jakim miasteczko jest reklamowane. Turystom oferuje się jednak o wiele więcej.

Przede wszystkim w żadnym innym miejscu, jak właśnie w Portofino nie poczujemy tego opiewanego przez wszystkich (zwłaszcza Włochów) dolce farniente. Można godzinami spacerować, obserwując owo słodkie nieróbstwo okolicznych mieszkańców, których wcale nie pozostało tak wielu. Słuchając cykad przysiadując przy ławce z widokiem na zatokę samemu można odpłynąć myślami w siną dal.

Cały tekst o Portofino dostępny na pod poniższym linkiem

 

2 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

2 Komentarze

  1. Basia Pelc
    07/01/2014 at 5:17 pm

    Aż poczułam słonko na policzku, tylko zamknąć oczy…

  2. Espresso
    06/06/2014 at 8:07 am

    Cudowne maleńkie Portofino 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*