ciekawie na innych blogach

Styczniowe podsumowanie blogowe

styczniowe-podsumowanie-blogowe-czyli

źródło

***

A lasy wiecznie śpiewają – Trygve Gulbranssen – recenzja na Varia czyta
“Gulbranssen życie na norweskich terenach rysuje, jako trudne i wymagające sporych umiejętności. W surowych warunkach, gdzie nawet serca zdają się być wykute z lodu, wbrew pozorom każdy pragnie bliskości. I to właśnie miłość oraz honor przodków, odbijają na tych kartach największe piętno.”

Abaddon – Anioł Zagłady – Ernesto Sabato – recenzja na Czytelna strona miasta
“Każdy człowiek posiada sprawy, które go dręczą. Wieloma kwestiami zamartwiamy się tylko chwilowo szybko o nich zapominając. Ale są rzeczy, które nie chcą nas opuścić, powracając do nas niczym bumerang.  (…) Ostatnia powieść Ernesto Sábato przytłacza już od początku lektury. Zamiast liniowo poprowadzonej fabuły z grupą bohaterów, czytelnik otrzymuje skomplikowaną, poszatkowaną mieszankę, w której fikcja w sposób nierozerwalny plącze się z niektórymi faktami z życia autora.”

Anielski kokon – Karolina Wilczyńska – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“To nieprawda, że z raz obranej drogi nie można zawrócić. Nie zawsze jest to łatwe, co więcej – zwykle jest to ogromnie trudne, żmudne i wyczerpujące. Często brakuje motywacji, czasem kogoś, kto pomoże wybrać nam właściwą drogę, od tego co wartościowe oddzielić pokusy do tego, co niekoniecznie jest warte uwagi. Olga czuje, że może być takim drogowskazem, że widzi i potrafi więcej niż inni i w końcu, dzięki wsparciu swojego nowego znajomego, może świeżo odkryty dar spożytkować. Ma co prawda wątpliwości, ale tak łatwo się im nie poddaje.”

Bez ograniczeń. Historia najtwardszej kobiety na świecie – Chrissie Wellington – recenzja na Obserwatorium kultury i świata podróży
“Nie wyobrażamy sobie ile może znieść ludzkie ciało i psychika. Chrissie Wellington, bo o niej mowa w książce jest dla mnie od momentu przeczytania niezniszczalna.”

Białe słonie – Jerzy Opoka – recenzja na Książkowa fantazja
“Reasumując w “Białych słoniach” czytelnik odnajdzie analizy, kalkulacje, porady autora, jednak brakuje tu emocji, ciekawości, zachwytu. Rzetelnym wynagrodzeniem jest porcja fotografii i chociażby dlatego, warto wziąć powyższą publikację w swoje dłonie i delektować się widokami.”

Blogotony – Inga Iwasiów – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“W tyglu Blogotonów znajdziecie trochę kultury, nieco polityki, sporą dawkę feminizmu i wiele komentarzy dotyczących spraw bieżących, którymi w danym momencie żyją Polacy (od Smoleńska, przez Euro 2012, po mamę Madzi z Sosnowca). Wsiądziecie z autorką w pociąg, rozsiądziecie się wygodnie z książką na kolanach, po to by po chwili przespacerować się uliczkami Wilna lub w berlińskim klubie przysłuchiwać się zmagań wykonawców w ramach jakiegoś festiwalu. Tak, jest tu także trochę prywatnych historii.”

Dziewczyna z Ajutthai – Agnieszka Walczak-Chojecka – recenzja na Subiektywnie o książkach
“Pracujemy po to, by żyć? Czy żyjemy po to, by pracować? (…) Praca, która stała się celem samym w sobie i jej nagła utrata może nieźle namieszać w głowie. Przekonała się o tym dobitnie bohaterka powieści (…) Niespodziewana podróż do Tajlandii oraz pewna kamienna rzeźba zmienia całkowicie jej życiowe priorytety, którymi do tej pory się kierowała.”


Easylog – Mariusz Zielke – recenzja na MK Czytuje
“W Easylog korporacja SkyCom wynajduje Wally’ego– interaktywny, “myślący” powiedzmy, że nowoczesny tablet, który doradza Nam, pomaga się uczyć, pozyskiwać wiadomości, obsługiwać konta bankowe. On określa na podstawie  pozyskanych od nas informacji nasze preferencje, poza tym jest zabawką, o której marzy każdy dzieciak i dorosły. Wally jest przełomem, a korporacja staje się najpotężniejszym przedsiębiorstwem na świecie.”

Głos góry – Yasunari Kawabata – recenzja na Czytelna strona miasta
“Shingo stawia sobie za cel rozwiązanie problemów, trapiących jego bliskich. Śledząc jego poczynania przekonujemy się jak niezdarną oraz interesowną istotą jest człowiek, szczególnie jeśli chodzi o pomoc innym.”

Golem i dżin, część 1 – Helene Wecker – recenzja na Anna – moje książki
“powieść wręcz bajkowa, napisana z polotem i posiadająca specyficzny klimat, który mnie uwiódł. Jest on wyczuwalny od pierwszych stron, magiczny i zasysający czytelnika do wnętrza opowieści.”

Grabarz lalek – Petra Hammesfahr – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“Petra Hammesfahr doskonale buduje klimat i świetne oddaje stan emocjonalny bohaterów. W jej prozie jest aż gęsto od emocji, ciężkich emocji – należy dodać. W “Matce” tytułowa bohaterka miotała się między rozpaczą a nadzieją, w Grabarzu lalek króluje strach we wszelkich możliwych odcieniach.”

Grecka mozaika – Hanna Cygler – recenzja na Anna – moje książki
“Hanna Cygler zabiera nas w podróż po Bieszczadach, Krakowie, po Gdańsku, żeby zabrać nas do słonecznej Grecji, na wyspę Korfu. Zmiany społeczne w Polsce i junta w Grecji, przeplatają się z losami zwykłych mieszkańców tych krajów. Przeszłość i teraźniejszość spotykają się na słonecznym tarasie greckiej willi Jannisa Kassalisa.”

Happy End – Marcin Podlewski – recenzja na W świecie słów
“Marcin Podlewski stworzył nowy świat, który sam w sobie jest… nomen omen, aberracją. Bo naprawdę nie wiadomo, o co chodzi. Pierwsze strony czyta się jak instrukcję obsługi japońskiego telewizora, którą przetłumaczono przy użyciu Google Translate. Niby język nasz, znany, polski. Niby wszystko jest na swoim miejscu. Ale za cholerę nie umiemy tego telewizora zaprogramować!”

Krew, pot i łzy – Carla Mori – recenzja na MK Czytuje
“pełne jest mrocznych ścieżek, którymi podąża ludzkość. To historia wypełniona pogańskimi rytuałami, mitami, wierzeniami i co najważniejsze uniwersalną prawdą: To my w rzeczywistości wybieramy drogę, którą chcemy podążać i jakimi zasadami będziemy kierować się w jej trakcie. Czy wybierzemy przykazania boskie czy ludzkie?”


Martwe dusze – Magdalena Bryja – recenzja na MK Czytuje
“Czytając Martwe Dusze zwiedzicie najmroczniejsze zakamarki ludzkich serc. Odkryjecie jaką choroba może być uzależnienie od drugiego człowieka, używek, bólu.”

Maski – Jacek Skowroński, Kasia Szewczyk – recenzja na W świecie słów

“Z absolutnie czystym sumieniem mogę ten zbiór polecić. Komu? Fanatykom lekkich, plastycznie napisanych opowieści grozy, lekkich historii z dreszczykiem, z sugestywną erotyką, z miszmaszem tematycznym.”

Miłość – Hanne Ørstavik – recenzja na Varia czyta

“uwielbiam takie historie. Zawarty w nich spokój, który jest tylko złudzeniem. Myśli, poszczególne gesty, mówiące o bohaterach znacznie więcej, niż wypowiadane przez nich słowa. W Miłości każdy czuje się samotny, a przejmującą pustkę, stara się oszukać bliskością drugiego człowieka. Nie wszystko kończy się jednak dobrze, tak jak nie każde marzenie doczeka się spełnienia.”

Niewidzialny strażnik – Dolores Redondo – recenzja na Anna – Moje książki
“Czy jest możliwe połączenie baśni, mitów ludowych i kryminału? Okazuje się, że tak.(…) Opowieści z kraju Basków zostały przedstawione bardzo malowniczo i plastycznie, urzekają i głębiej wprowadzają czytelnika w tematykę książki. Przedstawiona historia jest opowiedziana bogatym, ale jasnym językiem, w sposób ciekawy i przemawiający do wyobraźni czytelnika.”

Nowy Jork zbuntowany – Ewa Winnicka – recenzja na Kreatywa.net
“Nowy Jork to miasto wielokulturowe, wielojęzyczne i wielobarwne. Ewa Winnicka tak kreśli jego historię, by nie tylko skupić się na czasach tytułowej prohibicji, ale także umiejscawiając swoją opowieść w czasach wcześniejszych, kiedy amerykańska potęga dopiero się budowała, a ucieczka do Ameryki okazywała się marzeniem wielu. Zbyt wielu.”


Obietnica gwiezdnego pyłu – Priscille Sibley – recenzja na Anna – moje książki
“Powieść jest wzruszająca, ciepła, ale również trzymajaca w napięciu. Wszyscy jej bohaterowie zostali postawieni w niełatwym położeniu i każda decyzja, ktora zostanie podjęta, nie zostanie przez ogół uznana za dobrą. Dylematy, które stawia przed nami autorka prowadzą do refleksji i zmuszają do określenia wlasnego podejścia do tej arcytrudnej sytuacji.”

Obłęd, tom 1 – Erik Axl Sund – recenzja na Anna – moje książki
“Autorzy potrafią nieźle zaskoczyć czytelnika, a finał pierwszego tomu zasługuje na najwyższe uznanie. (…) Obłęd powalił mnie na kolana i poruszył w mojej wyobraźni struny, dotychczas uśpione. Wzbudzał ciekawość, refleksję, ale i wprowadzał niepokój, a chwilami paraliżujący strach.”

Ofiara Polikseny – Marta Guzowska – recenzja na MK Czytuje
“krwawe morderstwa, rytuały z przed wieków i zagadki w archeologicznym stylu. Dodajmy do tego przywary ludzkie, specyficzny humor głównego bohatera, który zaprezentowałam częściowo w cytatach i wyrafinowanego mordercę…”

Plugawy spisek – Maxime Chattam – recenzja na Anna – moje książki
“Aż strach pomyśleć, co kryje się w umyśle człowieka, który może wymyślić tak niesamowitą historię. Chattam szokuje, zadziwia i zwodzi czytelnika w takim stylu, że zupełnie nie wiadomo, jaki finał będzie miała powieść. A finał stoi na mistrzowskim poziomie, akcja goni akcję, a niebezpieczeństwo czai się z każdej strony. “

Posiadłość – Maggie Moon – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“Stare domy powinny mieć swą historię, trupy w szafach, ściany nasiąknięte wszelkimi emocjami. To właśnie czyni je wyjątkowymi. Maggie Moon w swej debiutanckiej powieści Posiadłość, zabiera nas właśnie do takiego miejsca, domu o mrocznej przeszłości (jak się okaże i teraźniejszość jej pod tym względem nie ustępuje), gdzie pojęcie trupa w szafie nie będzie jedynie metaforą, a w ściany wsiąka głównie strach i krew.”

Ptasznik – Mo Hayder – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“Ptasznik to moc wrażeń, akcja, która nie zwalnia ani na moment, zbrodnie, które szokują i opisy, których lepiej nie czytać w trakcie obiadu. To jazda bez trzymanki, bo i trzymać się nie ma czego. Wszystko wydaje się tak abstrakcyjne, tak niepojęte, wymykające się poza ramy nawet szeroko pojętej normalności. Tego się nie da zrozumieć.”

Sejf – Tomasz Sekielski – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“Tomasz Sekielski doskonale wykorzystał swoją wiedzę polityczną oraz dziennikarskie doświadczenie. Jego znajomość tematu i realiów sprawia, że jeszcze łatwiej w tę historię uwierzyć. Kto wie, jakie grzechy mają sumieniu ludzie ze szczytów władzy? Powieść dziennikarza przybliża kulisy polskiej polityki, mediów, pracy służ specjalnych, walki o wpływy.”


Smak młodych dziewcząt – Dany Laferriege – recenzja na Czytelna strona miasta
“Powieść to także interesująca panorama Haiti pod panowaniem Papy Doca. Po ulicach, przy których pochylają się rozlatujące się, prowizoryczne domostwa jeżdżą zdezelowane, podstarzałe samochody. W powietrzu panuje nieznośny upał, który przytłacza. A mimo to od rana do wieczora na chodnikach panuje istny tłum, który tryska energią. Ludzie starają się nie przejmować warunkami, w jakich przyszło im egzystować, które zmuszają do bezwzględnej walki o przetrwanie, próbując łapać każdą chwilę szczęścia.”


Świadek – Lars Kepler – recenzja na Anna – moje książki
“Lars Kepler stworzył kryminał doskonały, świetnie napisany, trzymający w napięciu i tajemniczy. Akcja mknie jak burza, a autorzy skutecznie zwodzą czytelnika i poddają mu mylne ślady. Opowieść trzyma w napięciu od pierwszych stron, a nastrój grozy rośnie z każdą chwilą.

Torsje – Łukasz A. Zaranek – recenzja na Subiektywnie o książkach
“książka dość niszowa. Nie znajdziecie w niej dynamicznej akcji, taniego sentymentalizmu ani jasnego i klarownego zakończenia. To lektura dość przygnębiająca i równocześnie obnażająca ludzkie życie.

Ucieczka przez Himalaje – Maria Blumencron – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“Tybetańczycy to dumny naród, nie uginają się pod naporem chińskiej manii wielkości i przemocy, ale ich życie częściej przypomina wegetację bez perspektyw. Decyzja wysłania dzieci do Indii, gdzie mają szansę zdobyć wykształcenie nie przychodzi łatwo, czasami wydaje się jednak jedyną słuszną. Zawsze to jedna osoba mniej do wykarmienia oraz szansa na lepsze życie dla kolejnych pokoleń, bez głodu, chłodu i prześladowań, na ukończenie szkoły, zdobycie zawodu.

Urodzony w obozie nr 14 – Blaine Harden – recenzja na Książkówka
“Skupiają one więźniów politycznych, stanowiących według władz Korei zagrożenie dla państwa. Znaleźć się może w nim każdy, także ten, kto np. nie uczcił urodzin wielkiego władcy w odpowiedni sposób (…) lub zwyczajnie chciał wyjechać z kraju (…) Czary goryczy dopełnia fakt, że w Korei Północnej obowiązuje system odpowiedzialności zbiorowej, czyli wraz z głównym „przestępcą” karę ponosi cała jego rodzina – wszyscy trafiają do obozu, a niektórzy właśnie w nim się rodzą, tak jak Shin Dong-hyuk, o którym opowiada książka”

Uwikłanie – Zygmunt Miłoszewski – recenzja na Myśli i słowa wiatrem niesione
“(…) ta książka nie tylko wciąga i intryguje, ale przede wszystkim jest czymś więcej niż rozrywką samą w sobie. Uwielbiam, gdy kryminały sprowadzają się nie tylko do rozwiązania zagadki zbrodni, ale także kierują uwagę czytelnika na pewne ciekawe lub ważne zjawiska. (…) U Miłoszewskiego takim ciekawym motywem jest terapia ustawień.”

6 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

6 Komentarze

 1. Basia Pelc
  11/02/2014 at 6:47 am

  Jakoś żadna książka mnie aż tak bardzo nie ciągnie do siebie :))

  • admin3682
   11/02/2014 at 8:46 pm

   W sumie to wybór jest mocno subiektywny. Przypuszczam, że z np. z fantastyki, sci-fi i młodzieżówki bardzo mało tutaj się uświadczy. No chyba, że coś przykuje moje oko, a recenzja będzie mocno przekonująca. Generalnie nie przepadam. A czasami mam wrażenie, że na innych blogach roi się od własnie takich gatunków. A co ciekawego z nowości Ty byś zaproponowała, może coś mi umknęło? 🙂

 2. Edyta
  11/02/2014 at 11:02 am

  Niektóre znam 🙂 Ale najbardziej chcę sięgnąć po "A lasy wiecznie śpiewają"

  • admin3682
   11/02/2014 at 8:44 pm

   A ja się czuję mocno do tyłu. Z powyższych jako pierwszą chyba spróbuję upolować Niewidzialnego strażnika.

 3. Ann RK
  11/02/2014 at 8:07 pm

  Niezłe polowanie urządziłaś. 😀
  Mam nadzieję, że te moje polecanki Cię nie zawiodą. Będę wypatrywać recenzji! 🙂

  • admin3682
   11/02/2014 at 8:38 pm

   W pierwsze kolejności te pogrubione. Ale wcześniej… te ze stosu niedawno dodanego na blogu. W końcu mogę oddać się w pełni tej przyjemności!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*