nowinki

W literackiej trawie piszczy

w-literackiej-trawie-piszczy-czyli

Z literackim buszem jest prawie jak z Amazonią. Szeroko, długo i głęboko. A każdy szanujący się bloger i czytelnik chcący być na czasie powinien wiedzieć, co w tej trawie piszczy. Dlatego od dzisiaj także i w mojej internetowej przestrzeni będzie pojawiał się subiektywny przegląd wydawniczych nowinek i zapowiedzi. Przegląd blogowy, jak przegląd blogowy. Z recenzji wydobyć można także te starsze tytuły. A chodzi także o to, aby nie przegapić żadnego ciekawego tytułu. Anioły .Życie po śmierci, Paddy McMahon
“Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje życie po śmierci? Jeśli tak, to dokąd udają się zmarli? Czy można kontaktować się z bliskimi, którzy odeszli z tego świata? Czy spotkasz się z nimi znowu, a oni będą mogli ci pomóc? W niniejszej książce znajdziesz odpowiedzi, które dodadzą ci otuchy.”


Chleb i proch, Tony Anderson
“W lecie 1998 roku Tony Anderson wyruszył w góry Gruzji, by dotrzeć do zapomnianych i niedostępnych plemion – Chewsurów, Tuszynów, Raczów, Megrelów i Swanów. Intrygowały go dawne wierzenia i obyczaje, doskonale zachowane mimo wieloletniej niszczącej polityki władz komunistycznych oraz zawirowań i niepokojów politycznych po upadku Związku Radzieckiego.”


Czas tęsknoty, Adrian Grzegorzewski
“Jest upalne lato 1939 r. Młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki. Ale nie będą to zwykłe beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga widmo wojny – nawet w malutkich Bedryczanach, gdzie wszyscy się znają, narasta wrogość miedzy sąsiadami: Polakami i Ukraińcami.”

Czerwony rynek, Scott Carney
“Dziennikarz śledczy Scott Carney spędził pięć lat, badając przynoszący krocie handel ludzkimi ciałami – nielegalny, krwawy i brutalny „czerwony rynek”. Odnalazł indyjską wioskę zwaną Kidneyvakkam, gdyż większość jej mieszkańców dawno posprzedawała już nerki; rozmawiał z hienami cmentarnymi, ludźmi, którzy kradną ciała z grobów, kostnic i stosów pogrzebowych, by produkować szkielety anatomiczne; odwiedził starożytną świątynię, która eksportuje włosy swoich wyznawców do Ameryki, zarabiając na tym miliony dolarów.”


Dieta przyspieszająca metabolizm, Haylie Pomroy, Eve Adamson
“To nie jest jeszcze jedna bezsensowna dieta. To potwierdzona medycznie metoda stosowania pożywienia jako lekarstwa w zwalczaniu otyłości, leczeniu chorób przewlekłych oraz naprawie źle działającej przemiany materii.”


Droga do zapomnienia, Eric Lomax
“Eric Lomax wiele lat po zakończeniu wojny spędził w samotności. Wycofany, zamknięty w sobie, skrywał bolesną tajemnicę. Wspomnienie II wojny światowej, podczas której trafił do japońskiego obozu jenieckiego, nie dawało mu spokoju, odbierało szansę na szczęście. Kiedy jednak spotkał kobietę swojego życia, zdał sobie sprawę, że musi jeszcze raz zmierzyć się z koszmarem z przeszłości, zawalczyć o siebie.”

E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji, Susas Maushart
“Zrób sobie jeden dzień offline, technologiczny detoks, prawdziwy survival i sprawdź czy potrafisz żyć bez komórki i internetu!”

Eksperyment, Zbigniew Ściubak
“Powieść sensacyjna, a jednocześnie głęboko refleksyjna. Odwołuje się do emocji, prowadzi czytelnika za pomocą intrygi, skłania do zastanowienia nad podstawowymi pytaniami człowieka. “

FC Barcelona – Real Madryt. Wojna Światów, Thibaud Leplat
“Po raz pierwszy bezstronna opowieść o stuletniej sportowej wojnie.Wypełniona relacjami najsłynniejszych zawodników, trenerów, prezesów, dziennikarzy i kibiców pasjonująca i obiektywna opowieść ukazuje fenomen stuletniej rywalizacji i wciąga nas w sam środek niekończącej się wojny światów.”

Góra w Tybecie, Colin Thubron
“Kajlas, najświętsza ze wszystkich gór świata – czczona przez jedną piątą ludzkości – wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępna i nie całkiem realna. Według najstarszych wierzeń wiruje niczym wrzeciono, oś wszelkiego stworzenia, wznosi się nieskończenie wysoko do pałacu Brahmy, największego i najodleglejszego z bogów.”

Hajer jedzie do Soczi, Mieczysław Bieniek
“Znajdziemy tu historie komiczne i wstrząsające, pouczające i wciągające, a w każdej z nich tkwi prawdziwa dusza rosyjskiego narodu. Przeczytamy o ludziach, dla których nasz Hajer jest albo bohaterem, godnym uwiecznienia w programie telewizyjnym, albo niepotrzebnym śmieciem, zagracającym rosyjskie drogi. “

Indie rozdarte, Arundhati Roy
“Arundhati Roy, pisarka zaangażowana społecznie i politycznie, autorka głośnej powieści “Bóg rzeczy małych”, bezlitośnie rozprawia się z wyidealizowanymi wyobrażeniami na temat Indii. Poddaje ostrej krytyce funkcjonowanie państwa, powszechną korupcję, łamanie praw człowieka i brak skutecznej polityki społecznej wobec najuboższych.”Kometa i ja, Steven D. Wolf, Lynette Padwa
“Kometa nie zaznała w życiu przyjaźni człowieka. Trzymana w klatce, szkolona do wyścigów, została porzucona przez dawnego właściciela. Dopiero Steven pokazał jej, czym są spacery, smakołyki i pieszczoty. A w zamian za okazane serce tryskająca energią Kometa odwdzięczyła mu się bardziej, niż mógłby przypuszczać…”

Ludzie wolą tonąć w morzu, Leore Dayan
“Zbiór opowiadań Leore’a Dayana “Ludzie wolą tonąć w morzu” przedstawia sytuacje zdawałoby się banalne, które za chwilę wyłamują się z ram tego co znane i oczekiwane, a następnie błądzą w rejony surrealizmu.

Mandragora, Dorota Stasikowska-Woźniak
“Tym razem autorka wprowadza nas w świat magicznego kręgu Mandragory, która istnieje od wieków w dwunastu krajach, czuwając nad utrzymaniem piękna, harmonii  i równowagi między męskim i żeńskim pierwiastkiem wszechświata. Do kręgu zostaje zaproszona Ewa.”

 Między miejscami. Z psem przez Afganistan, Rory Stewart“Rory Stewart postanowił wyruszyć piechotą przez Afganistan — w styczniu 2002 roku, tuż po inwazji amerykańskiej. Wkroczył na ziemię targaną konfliktami narodowościowymi, walkami frakcji i sporami ideologicznymi. “ Mona, Dan Sehlberg”Skomplikowana sieć wielkiej polityki, międzynarodowego terroryzmu i najnowszych odkryć naukowych w dziedzinie neurologii i techniki komputerowej. Hanna Söderqvist, młoda, ciesząca się dobrym zdrowiem kobieta w tajemniczy sposób zapada w śpiączkę, poprzedzoną wysoką gorączką i przerażającymi halucynacjami. Przypomina to infekcję wirusową. Czy to możliwe, żeby kobieta zaraziła się wirusem komputerowym, który zagraża  systemom bankowym Izraela i całego zachodniego świata?” Neapol ’44, Norman Lewis”Norman Lewis trafił do Włoch jako oficer komórki brytyjskiego wywiadu dołączonej do sztabu Amerykańskiej Piątej Armii. Młody Brytyjczyk nie spodziewał się, że rok później będzie wyjeżdżał z dziennikiem pełnym wspomnień o niezwykłym mieście i jego mieszkańcach.”

Księga zrozumienia. Przemieć lęk, złość i zazdrość w twórczą energię, Osho

“Musimy zmienić naszą świadomość, wytworzyć w świecie więcej energii medytacyjnej i miłości. Powinniśmy zniszczyć to, co stare – brzydotę świata, zgniłe ideologię, głupią dyskryminację, idiotyczne przesądy – i doprowadzić do powstania nowej istoty ludzkiej o świeżym spojrzeniu i nowych wartościach. Oderwać się od przeszłości – na tym właśnie polega bunt.”

Siła podświadomości, Adam Alter

“Podświadomość – umiejętnie wykorzystana – może być źródłem życiowego powodzenia. Świat jest pełen słów i obrazów, które zmuszają nas do podejmowania nieoczekiwanych decyzji. Siła podświadomości ze szczegółami opisuje, w jaki sposób środowisko wpływa na myśli, uczucia i zachowania, skrzy się od odkrywczych spostrzeżeń, rozbrajających anegdot i nowatorskich eksperymentów.”

Spacerem po Barcelonie, Judy Thomson

“Nie ma lepszego sposobu, by poznać miasto, niż przechadzka po jego tętniących życiem i kipiących różnorodnością rejonach. Przewodnik National Geographic Spacerem po Barcelonie zawiera osiem opisanych krok po kroku i zaopatrzonych w plany tras spacerowych, które sprawią, że zwiedzimy miasto jak wprawny podróżnik i będziemy się po nim poruszać niczym rdzenni mieszkańcy Barcelony.”Spóźnione wyznania, John Boyne

“Jest rok 1919, Europa jeszcze długo nie otrząśnie się po koszmarze I wojny światowej. Dwudziestojednoletni Tristan Sadler wsiada do pociągu do Norwich, by dostarczyć paczkę listów siostrze niejakiego Willa Bancrofta, żołnierza, u boku którego walczył we Francji. Poza korespondencją przyjaciela, straconego na froncie za niesubordynację, wiezie ze sobą także mroczny sekret, który nie daje spokoju jego sumieniu. Pełen obaw odwiedza rodzinne miasto towarzysza broni.”

Szczerze oddana, Pekka Hiltunen

“Młoda kobieta została okrutnie zamordowana, a jej okaleczone ciało porzucono w bagażniku samochodu w samym centrum Londynu jako ostrzeżenie dla innych. Lia, graficzka komputerowa, staje się świadkiem tej makabrycznej sceny i jest równie wstrząśnięta, jak inni mieszkańcy miasta.”

Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę, Agnes Martin-Lugand

“Mąż i córeczka Diane zginęli w wypadku samochodowym. Gdyby nie pozwoliła im wtedy wyjść z domu na krótką przejażdżkę, wszystko wyglądałoby inaczej. Teraz jest sama i jej całe życie sprowadza się do bezsensownego, kurczowego trzymania się pamięci o jej bliskich. Kiedy postanawia wyjechać do małego miasteczka w Irlandii, które zawsze chciał odwiedzić jej mąż, ma nadzieję, że tam wszyscy zostawią ją w spokoju. Nie przypuszczała, że zaangażowani sąsiedzi, nastrojowy klimat miasteczka i pewien gburowaty nieznajomy pomogą jej odnaleźć utraconą radość życia.”
Tajemnica pani Ming, Eric-Emmanuel Schmitt

“W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić.”

Tajny raport Millingtona, Martin ZeLenay

“Millington przewidział wszystko. W pierwszym raporcie sprzed 11 września pokazał luki

w systemie obronnym USA. Wtedy też, zgodnie z jego sugestią, powołano tajną jednostkę operacyjną. Teraz nadszedł czas na kolejny raport. Zagrożenie jest jeszcze większe – tym razem wywiad zna swojego wroga.”

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, Piotr Milewski

Petersburg – Moskwa – Irkuck – Władywostok. Podróż najdłuższą linią kolejową świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc. Bezkresne buriackie stepy, biedne syberyjskie wioski, majestatyczne jezioro Bajkał.Uliczny filozof i świątobliwy głupiec, Marius Kociejowski

“Starożytna kraina Syrii pozostaje dla wielu złowieszczym i posępnym miejscem, dopiero od niedawna dostępnym dla zwiedzających. Marius Kociejowski przedstawia całkowicie świeże i nieoczekiwane oblicze tego tajemniczego kraju. W oparciu o własne wizyty w Syrii opisuje w tej książce wędrówkę, prowadzającą go do spotkania z całym zastępem barwnych i osobliwych postaci, z których każda jest pewnego rodzaju outsiderem.”

W domu innego, Rhidian Brook

“Prowokacyjna powieść o zakazanej miłości w powojennych czasach, gdy już nikt nie był bohaterem.Trwają prace nad ekranizacją w produkcji Ridleya Scotta.Hamburg, 1946 rok. Do zniszczonego wojną miasta przyjeżdża brytyjski pułkownik Lewis Morgan, który ma nadzorować odbudowę zdewastowanego Hamburga.”

W oblężeniu, Barbara Demick

“Logavina to cicha i spokojna uliczka położona w sercu miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. Wybuch wojny postawił na głowie życie jej mieszkańców, Bośniaków, Chorwatów i Serbów, którzy do tej pory żyli obok siebie, nie zwracając uwagi na dzielące ich różnice. W oblężonym Sarajewie, pozbawieni ogrzewania i elektryczności, przy coraz bardziej ograniczonych zasobach żywności i wody, każdego dnia muszą teraz walczyć o przetrwanie swoje i bliskich.”Wielbłąd przy bramie, Mirosław Salski

“Akcja powieści toczy się w Szczecinie i w Kopenhadze, gdzie na co dzień pracuje komisarz Olaf Potocki, któremu przyjdzie zająć się sprawą sięgającą korzeniami lat 50.”

Wojna Afrodyty, Andrea Busfield

“Cypr 1955 – wyspa jest podzielona, trwa partyzancka wojna domowa pomiędzy Cypryjczykami brytyjskiego i tureckiego pochodzenia. Na tym tle rozgrywa się saga greckiej rodziny, małżeństwa z pięciorgiem synów.”

Wolność. Odwaga bycia sobą, Osho

“Według OSHO ludzie powinni wyzwalać się też z „psychicznego niewolnictwa”,  w jakie są wtłoczeni przez rodziców, społeczeństwo czy religię. Taką wolność można osiągnąć poprzez rozwój i zachęcanie ludzi do samodzielnego poszukiwania prawdy.”

 

Zabić arcyksięcia, Greg King, Sue Woolmans

“Książka Grega Kinga i Sue Woolmans odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Pasjonująca opowieść o zakazanej miłości na cesarskim dworze zmienia się jednak w trzymający w napięciu thriller. Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, dochodzi do serii politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna.”

Zjadłem Marco Polo, Krzysztof Samborski

“Krzysztof Samborski zabiera nas w podróż do Azji Centralnej, która jest jego miłością i celem wypraw od ponad dwudziestu lat. Pokazuje nam Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan i Chiny takimi, jakimi je poznał i jakie go urzekły. Dzikie i autentyczne.”

Zniewolona, Megan Hart

“Emmaline, na skutek wypadku, jaki przeżyła w dzieciństwie, cierpi na krótkotrwałe, lecz uciążliwe zaniki pamięci. Choć w rzeczywistości trwają zaledwie kilka minut, w jej głowie zdają się nie mieć końca. Ataki utrudniają jej życie, ale z wiekiem nauczyła się nad nimi panować. Do czasu, gdy na jej drodze pojawia się… Johnny Dallesandro.”

Zorkownia, Agnieszka Kaluga

“[Autorka] od czterech lat jest wolontariuszką w hospicjum. Spędza czas z tymi, którzy potrzebują kilku słów, uśmiechu, pomocy przy napisaniu ostatniego listu. To zapis najpełniej przeżytych chwil i kilkanaście pięknych zdjęć z życia. To poruszający dziennik odkrywania nadziei i miłości tak wielkiej, że nie da się jej zamknąć w jednym słowie.”

13 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

13 Komentarze

 1. Ann RK
  18/02/2014 at 9:46 pm

  "Czas tęsknoty" zapowiada się ciekawie. I cała masa innych tytułów też. Za "W domu innego" biorę się już niebawem. 🙂

  • admin3682
   19/02/2014 at 7:58 am

   Jestem bardzo ciekawa jak z tą powieścią jest "w praktyce", jaka będzie Twoja opinia. Już się nie mogę doczekać. A "Czas tęsknoty" nie tyle zachęcająco brzmi, co ma wspaniałą okładkę do tego.

 2. Katarzyna Meres
  18/02/2014 at 10:34 pm

  Dużo ciekawych książek. Ja kupiłam jedynie Schmitta i czeka sobie, aż go odbiorę… 🙂

  • admin3682
   19/02/2014 at 8:06 am

   Chciałabym parę powyższych zakupić i mieć je w prywatnej biblioteczce. Ale z tym wydatkiem muszę jeszcze troszkę poczekać… Fakt, początek roku to chyba rozkwit w każdej branży. Jak się idzie do kina, nie wiadomo co wybrać, bo za dużo dobrego. A potem pół roku posuchy 😛

 3. caput alterum
  19/02/2014 at 8:38 am

  Sporo tego, oj sporo… "Tajemnicę Pani Ming" już mam i pewnie w przyszłym tygodniu opublikuję jej recenzję. To bardzo cienka książka, więc pewnie dobra na krótką podróż pociągiem albo autobusem. Zainteresował mnie bardzo "Czarny rynek". Makabryczny temat, ale jakże intrygujący!
  ~Natalia

  • admin3682
   21/02/2014 at 10:16 am

   "Czarny rynek" to książka, którą po prostu muszę przeczytać. Umrę, jak nie przeczytam. Jak tylko zobaczyłam jej temat, wiedziałam, że musi się znaleźć u mnie na półce.

 4. Edyta
  19/02/2014 at 10:41 am

  Mnie najbardziej z tej listy ciekawią reportaże, np. "Między miejscami. Z psem przez Afganistan", czy "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"

  • admin3682
   21/02/2014 at 10:18 am

   Tak, reportaże to i moja domena. Czytam je chętnie i dokładnie na strony wydawnictw specjalizujących się w tej dziedzinie weszłam w pierwsze kolejności, tworząc powyższą listę 🙂

 5. Basia Pelc
  19/02/2014 at 2:31 pm

  Okładka "Zorkowni" mnie zachwyca.

  • admin3682
   21/02/2014 at 10:15 am

   Oj tak, prosta ale przyciągająca wzrok.

 6. Franca
  24/02/2014 at 9:21 pm

  Planuję zgromadzić na swojej półce wszystkie książki z serii ,,Orient Express", więc nowości do niej należące zainteresowały mnie najbardziej, zwłaszcza ,,Chleb i proch". Wydawnictwo Czarne jak zwykle trzyma poziom.

  • admin3682
   24/02/2014 at 11:04 pm

   A ja chciałabym zgromadzić zdecydowaną większość Reportaży z Czarnego. Swoją drogą seria Orient Express też jest rewelacyjna. No i książkami z W.A.B.u Terra Incognita na prywatnej półce także bym nie pogardziła 🙂 Mnóstwo jest serii i każdą z tego gatunku by się przeczytało…Właśnie to Czarne w tym okresie najbardziej mnie zaciekawiło.

 7. Wiki
  31/03/2014 at 10:56 pm

  "Monę" oraz "Szczerze" oddaną mam i wkrótce się z nimi zapoznam 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*