recenzja książki

Francuski thriller “Krąg” | Bernard Minier | recenzja książki

francuski-thriller-krag-minier

Francuski thriller dla mnie ma nazwisko Minier. Kręgiem powróciłam do historii czytanej rok temu. Do kontynuacji losów bohaterów Bielszego odcienia śmierci. Do niezbyt lekkiego życia Martina Servaza.

Po tej dość długiej przerwie zdążyłam już wiele wątków z pierwszej części zapomnieć. Na szczęście autor tam, gdzie to niezbędne, rewelacyjnie wplata odpowiednie przypomnienia.

Zbrodnia z lalkami w tle

Tym razem naszego bohatera będącego osią serii spotykamy, gdy jest poproszony przez byłą partnerkę, by udał się na miejsce niezwykle wymyślnej i brutalnej zbrodni, z którą wiąże się jej syna. Fragmenty opisujące skrzywdzone ciało zdecydowanie nie należą do lekkich i znośnych – zwłaszcza dla nerwów czytelnika. Jak to możliwe, że tak makabrycznego, perfekcyjnie zaplanowanego mordu mógł dokonać młody chłopak, którego poznajemy w stanie szoku, nad basenem, wśród pływających tam lalek? A może jest on wkręcany? Może znalazł się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie? Podczas gdy odpowiedzi brak, pytania się mnożą. Do tego do Servaza wracają echa przeszłości. W wielu różnych aspektach.

Ciężka dola bohatera

Niestety w tym punkcie muszę się zatrzymać, by nie odkryć zbyt wiele przed osobami, które jeszcze nie przeczytały poprzedniej części. Tak czy owak, Minier sprawnie manipuluje bohaterem powieści oraz myślami czytelnika. Servaz lekko nie miał po poprzedniej części. Czasami mam wrażenie, że autor nad tym człowiekiem pastwi się z uwielbieniem. Spotyka go wiele. I czytelnikowi może się wydawać, że to już za dużo na jedną duszę, a jednak…

Czytając Krąg niejako poznajemy efekty eksperymentu badającego, ile jeden człowiek może znieść, by nie zwariować. Ale nie odczuwamy, by było to zbędne czy przesadne. Nie ma tutaj wywrotek fabuły o 180 stopni. Wszystko wydaje się być na swoim miejscu.

Chaos kontrolowany

Powieść toczy się wokół zbrodni i autor niezbyt zbacza z tego zasadniczego tematu. Miesza w głowie czytelnikowi, ale bardzo umiejętnie, nie wprowadzając tym samym chaosu. Dzieje się tutaj dużo, ale nie ma przesady. Każdy wątek wydaje się niezbędny, zaplanowany w punkt. Zamiarem Miniera na pewno nie było stworzenie thrillera psychologicznego, ale czytelnik trochę tej strony gatunku może doświadczyć.

Książka Krąg Bernard Minier

Przeszłość na pierwszym planie

Krąg jest powieścią, która w każdym jej punkcie skupia się mocno na przeszłości, echach minionych lat. Jest tutaj wiele wspomnień, zaprzeszłych zdarzeń, powrotów do minionego. Zemsty, żale, smutki, ale także niespełnione potrzeby i oczekiwania oraz nostalgie. W tej powieści niezwykle wiele jesteśmy się w stanie dowiedzieć o bohaterach, buszując w ich przeszłości. Dzięki temu zabiegowi nie ma tutaj płytkich postaci. Każdy bohater ma głęboki rys.

Krąg jest powieścią bardzo wciągającą, pozwalającą zarwać noce. Minier bardzo sprawnie posługuje się językiem, potrafi okręcić sobie czytelnika wokół palca. Dla mnie osobiście jest to bardzo ciekawa seria, do której wrócę z całą pewnością.

ocena: 4/5

***

Francuski thriller Krąg – recenzja na stronie zazyjkultury

Francuski thriller Krąg – recenzja na stronie obliczakultury

Recenzja Bielszy odcień śmierci – poprzedniej części cyklu – na blogu AnnRK Myśli i słowa wiatrem niesione

Francuski thriller Krąg  recenzja na stronie kawiarenkakryminalna

Francuski thriller to także Pierre Lemaitre i jego Koronkowa robota – recenzja na portalkryminalny

0 Komentarze
Podziel się treścią

Joanna Kulik

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Opcjonalnie technik obsługi turystycznej. Uwielbia czytać, oglądać, podróżować, odkrywać. I o tym pisze.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pole są odpowiednio zazanaczone*